Ako sa vyhnúť výjazdu hasičov

24.07.2019

Leto je čas táborákov a grilovania, ale tiež sucha a niekedy aj nepríjemných pokút od hasičov. Medzi ľudmi panuje veľa poloprávd ohľadom otvoreného ohňa, zákazov, povolení a limitov. Prečítajte si pár rád, aby ste sa nespálili a užili si leto pri ohni, tak ako sa patrí.


Kde zistiť stav nebezpečia?

Prvý krok je vždy zistiť, či platí zákaz alebo nie. Všetko sa dozviete na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu alebo príslušného kraja. Tu sa vždy dočítate aktuálnu situláciu a dobu vyhlášky. A pozor, zákazy trvajú do odvolania. Nenechajte sa preto zmiasť – jeden malý daždík neznamená automaticky, že ohrozenie odpadá.

Na čo sa vzťahuje zákaz?

Ľudia si často vykladajú, že zákaz otvoreného ohňa sa týka iba táborákov. Zákaz sa ale týka aj grilu. Aj keď nedochádza ku kontaktu so zemou, odlietavajúce iskry môžu ľahko spôsobiť požiar. Dbajte teda na tieto pravidlá, kde nesmiete oheň rozkladať:

  • v lese a jeho okolí do vzdialenosti 50m
  • v blízkosti stohov a polí
  • všade tam,kde je súvislá rastlinná pokrývka umožňujúca širenie požiaru (teda aj steblo suchej trávy)

Ako na zakladanie?

Pokiaľ nájdete vhodné a bezpečné miesto, stále platí niekoľko zásadných pravidiel:

  • ohnisko je treba oddeliť od horľavých látok a zamedziť jeho šíreniu.
  • oheň smie rozkladať len osoba staršia 18 rokov a nesmie oheň nikdy nechať bez dozoru.
  • po úspešnom opekaní je nutné oheň uhasiť vodou alebo zasypať zeminou a počkať na vychladnutie

Veríme, že aj cez komplikované počasie si nájdete chvíľku s PE-PO pri ohni a užijete si príjemný letný večer. Pre jeho spestrenie doporučujeme prejsť aj recepty, ktorých je naša PEPO Grilzóna plná. Tak opekaniu zdar a dobrú chuť.

Nenechajte si uniknúť nové články