Ako správne kúriť

04.11.2016

Horiaci oheň v krbe je určite jedna z najromantickejších vecí. Nezaobíde sa ale bez aspoň základnej znalosti, ako správne kúriť. V opačnom prípade sa namiesto krásnej chvíle stane pekne nepríjemná záležitosť plná nepríjemného dymu, ktorý vám tak maximálne vyčaruje dokonalý záchvat kašľa a začervenanie očí.

Dnes si ukážeme základné desatoro toho, ako správne kúriť drevom, aby ste si mohli užiť tak príjemnú atmosféru, ako aj hrejivé teplo a ešte k tomu bolo vaše počínanie ekonomické a ekologické.

1. Výber dreva

Aby vám krb správne fungoval, je treba zvoliť vhodnú kvalitu a zloženie dreva. Na podpaľovanie voľte drevo mäkšie (borovica, jedľa, lipa), na ktorom následne necháte rozhorieť tvrdšie drevo (buk, dub), ktoré horí výrazne pomalšie, teplo z neho dlho sála a vystačíte si tak s menším množstvom. V ideálnom prípade je dobré voliť kombináciu oboch.

2. Sušenie dreva

Vždy voľte dostatočne preschnuté drevo (v ideálnom prípade 1 – 2 roky) s vlhkosťou pod 20 %. Ak nemáte drevo dostatočne preschnuté, radšej si ho kúpte. Mokrým drevom ale rozhodne nekúrte. Zaistíte tak minimum dymu, znížite riziko vzniku požiaru a ochránite krb pred znečistením a poškodením.

3. Veľkosť polien

Pri väčšej povrchovej ploche sa využije aj viac spáliteľných látok. Preto radšej voľte polienka s priemerom cca 10 – 12 cm.

4. Zapálenie ohňa

Na podpaľovanie voľte menšie triesky alebo raždie, na ktoré položíte tuhý podpaľovač. Ideálne je v prvej fáze urobiť pyramídu z triesok z jedľového alebo smrekového dreva, ktoré vďaka vyššiemu obsahu živice dobre horí a následne prikladať drevo tvrdé.

5. Správne prikladanie

Pri novších kachliach vám s množstvom priloženého dreva na vhodné vykúrenie napovie výrobca už v návode. Ak vám ide hlavne o estetickú stránku, nebojte sa priložiť 2 až 3 väčšie polená, ktoré vytvoria oveľa väčší efekt. Prikladané drevo je navyše dobré nechať v miestnosti zľahka prehriať. Zabránite tak ochladeniu ohniska.

6. Správny ťah

Na čisté spálenie 1 kg dreva je potreba cca 10 kubíkov vzduchu. A ako poznáte, že spaľujete kvalitne? Podľa plameňa, ktorý má jasnú a svietivú farbu. Ak je naopak plameň modrý a kmitá, je ťah príliš silný a s prebytkom vzduchu.

7. Regulácia vzduchu

Množstvo vzduchu má vplyv na dĺžku, intenzitu horenia i emisie. Vzduch môžete upravovať automatickou reguláciou, alebo ručne. V druhom prípade ale musíte tráviť čas pri krbe a vedieť odhadnúť správnu chvíľu.

8. Dobré susedské vzťahy

Príjemnému teplu sa nič nevyrovná, ale nikdy nezabúdajte na to, že máte vo svojom okolí aj susedov. Preto vždy zvážte, čím budete kúriť. Odpadky do krbu nepatria a navyše, kto by si chcel kaziť dobré susedské vzťahy nepeknou vôňou, ktorá by z vášho komína vychádzala.

9. Skladovanie

Na skladovanie dreva môžete voliť medzi niekoľkými variantmi, ktoré sú na to priamo určené, poradíme vám napr. tu. Ku krbu potom prinášajte len menšiu časť. Dostatočne preschnuté drevo totiž v miestnosti ďalej presychá a prichádza tak o svoju výhrevnosť.

10. Čistota pol zdravia

Toto platí pri krboch dvojnásobne. Pravidelným čistením krbu a komína predídete tak nežiaducemu požiaru, ako aj zbytočným technickým poruchám a zadymenej miestnosti.

shutterstock_341861801

Pozor na odlietavajúce triesky a malé uhlíky, ktoré môžu spôsobiť požiar. Pre tieto prípady voľte ochranné mriežky!

Nenechajte si uniknúť nové články