Ako vybrať správny vianočný stromček?

29.11.2016

Vianočný stromček je určite jedna z najdôležitejších sviatočných dekorácií, ktorá zdobí snáď každú českú domácnosť. Môžete voliť medzi rezaným stromčekom, ktorý krásne ovonia celý byt, alebo použiť umelú imitáciu. Ako ale správne vyberať, keď sa už rozhodnete pre prírodný variant?

Mnoho ľudí chce šetriť české lesy, a preto volí stromček umelý. Tu ale môžeme vašu obavu vyvrátiť. Do ponuky sa dostanú len tie stromčeky, ktoré sú pre túto príležitosť priamo pestované na plantážach, prípadne tie, ktoré prekážajú ostatným v raste. Ak teda chcete prežiť Vianoce s nádychom prírody a nevadí vám trocha toho zametania opadaného ihličia, rozhodne pri svojom výbere siahnite po rezanom variante.

Ponuka českých predajcov je skutočne široká. Nie vždy sa ale vyplatí vyberať len okom. Každý stromček má svoje výhody a nevýhody, ku ktorým je dobré prihliadnuť.

shutterstock_515055754

Smrek pichľavý, ktorý možno poznáte pod pojmom smrek strieborný, je obľúbený najmä vďaka svojej hustej korune a striebornému zafarbeniu, ktoré mu dodáva sviatočný vzhľad. Navyše si uchováva dlho svieži vzhľad a neopadáva, takže vám ušetrí aj prácu s upratovaním. Lacnejším variantom je smrek obyčajný, ktorý ale bohužiaľ skôr opadá.

Jedľa biela je považovaná za tradičný český vianočný stromček. Krásne ovonia celý byt, neopadáva a na temne zelených ihliciach ozdoby dokonale vyniknú. Podobne je na tom aj jedľa nordmandská. Najdrahšou možnosťou je jedľa kavkazská.

Posledným zástupcom je borovica lesná. Tá je charakteristická redšou kužeľovitou korunou a väčšou vzdialenosťou vetiev. Navyše sa môže pýšiť skutočne dlhou výdržou.

Veľkým trendom sa stali stromčeky v kvetináči, ktoré môžu viac ako rok zdobiť vašu záhradu. Tieto stromčeky sú ale veľmi citlivé na zmeny teploty. Do bytu ich tak môžete vziať len na veľmi krátku dobu (max. 10 dní) a pred umiestnením aj vrátením do záhrady vyžadujú postupnú aklimatizáciu.

Ako nakupovať?

Vydajte sa do ulíc

Pred sviatkami narazíte pred nákupnými centrami a na vianočných trhoch na stánkových predajcov. Možnosťou sú aj záhradnícke centrá, kde si môžete stromček vybrať vopred a nechať uskladniť až do Vianoc. Rozhodne ale stromček nenakupujte v teplom prostredí, ktoré mu uberá na životnosti.

Sledujte ceny

Dobrý predajca má sumy transparentne vystavené a vy sa tak nemusíte obávať následných sporov o cenu. Navyše vám poradí so správnou starostlivosťou a ofrézuje kmeň stromu, aby sa lepšie vošiel do stojanu, ktorý preň máte doma pripravený.

Pekne česky

Niektoré stromčeky sa k nám môžu dostať zo zahraničia, dlhá cesta na ne ale môže mať neblahý dopad. Preto radšej voľte stromčeky české, ktoré poznáte podľa označenia „Vypestované na plantážach v ČR“.

shutterstock_521711236

Zdravie na prvom mieste

Toto pravidlo platí aj pre stromčeky. Zdravý stromček neopadáva, má zdravú farbu (zoschnuté či netradične zafarbené rozhodne nevoľte), nie je zdeformovaný dopravou alebo nešetrným zaobchádzaním a nemá na sebe veľké stopy po živici.

Do zimy s ním

Po príchode domov stromček vybaľte, odrežte mu kmeň cca o 2 – 3 cm a uložte ho do nádoby s vodou na chladné miesto s teplotou okolo 0 °C (balkón, garáž, záhrada). Vyhnite sa južnej strane a hlavne odlupovaniu kôry na kmeni, ktorú stromček potrebuje na načerpanie vody a živín. Tu je treba dodávať neustále. Vhodným riešením je stojan na stromček s nádržkou na vodu, ktorý kúpite v hobby marketoch.

Kam s ním?

Ak je to možné, snažte sa stromček umiestniť ďalej od kúrenia a okna. Slnečné lúče a teplo totiž stromčeku veľmi neprospievajú.

TIP: Nikdy nekupujte zabalený stromček. Vždy si skontrolujte jeho kvalitu a vetvy a až potom si ho nechajte zabaliť.

Nenechajte si uniknúť nové články