Desatoro sadenia ovocných stromčekov

24.02.2017

Stará múdrosť hovorí, že každý muž by mal počas svojho života postaviť dom, zasadiť strom a splodiť syna. Dom vám bohužiaľ nepostavíme a ani so synom vám nepomôžeme. So zasadením ovocných stromov sa na nás ale môžete spoľahnúť a je jedno, či ste muž alebo žena. Veď čo je krajšie, než si v lete odtrhnúť čerstvé jablko či hrušku na vlastnej záhrade?

Kedy sadiť?

Kladiete si každý rok otázku, kedy je vhodné obdobie na sadenie stromčekov? Či je lepšia jar alebo jeseň? Ideálny čas na vysadenie ovocných stromov je jeseň. Ak ste sa ale rozhodli obohatiť svoju záhradu teraz, nemusíte mať obavy. S výsadbou môžete začať aj na jar, hneď keď pôda rozmrzne.

1. Výber stromu

Pri výbere stromu hrá úlohu hneď niekoľko faktorov – veľkosť záhrady, kvalita pôdy, orientácia na svetové strany a nadmorská výška (s rastúcou nadmorskou výškou klesá počet druhov stromov, ktoré sú na výsadbu vhodné). V každom záhradníctve či hobbymarkete vám radi poradia a pomôžu vybrať ideálny strom pre vašu záhradu. Stačí sa len spýtať.

2. Umiestnenie

Ovocné stromy vyžadujú slnečné miesto s priepustnou pôdou. Každý druh má navyše špecifické požiadavky na klimatické podmienky. Oproti nenáročným čerešniam a jabloniam sú napríklad broskyne a marhule veľmi citlivé a vyžadujú veľmi slnečné a teplé miesto.

Ohľad musíte brať aj na vzdialenosť od susedných pozemkov, aby strom v dospelosti nezasahoval do susednej záhrady.

3. Orezanie

Pred výsadbou je dôležité skrátiť korene ostrým nožom a ostrihať všetky poškodené, namrznuté či zaschnuté korene a vytvoriť čo možno najpravidelnejší tvar.

4. Naloženie

Skrátené korene je dobré namočiť do zemitej kaše alebo použiť prípravok ochranného koreňového hydrogélu. Potom je nutná okamžitá výsadba.

5. Hĺbka a šírka jamy

Prílišná hĺbka aj výška stromom nesvedčí. Ideálna hĺbka je taká, v akej stromček rástol v škôlke, teda 0,3–0,6 m. Berte ohľad aj na to, že po zľahnutí pôdy klesne stromček.

6. Šírka

Ideálne rozmery sú od 0,6 x 0,6 m až do 1 x 1 m. Dôležité je, aby sa korene nedotýkali okraja jamy.

7. Pôda

Pri kopaní jamy rozdeľte pôdu na dve hromady, ktoré následne opäť využijete. Prvú utvorte z hornej pôdy, druhú zo spodnej.

shutterstock_214337929

8. Výsadba

Po rozložení koreňovej sústavy stromu do jamy môžete začať presypávať sypkou zeminou. Nezabudnite občas so stromom zatriasť, aby zemina vyplnila všetky priestory. Tak pokračujte, dokiaľ nebude jama zasypaná do ¾. Potom pôdu prišliapnite a zalejte. Potom prihrňte zvyšnú zeminu.

9. Zalievanie

Stromčeky vysadené na jar vyžadujú veľké množstvo vody. Na začiatku teda stromčeky zalievajte aspoň raz za týždeň 10–15 l vody. Neskôr, pri suchom počasí, stačí raz za desať až štrnásť dní.

10. Vyväzovanie

Po výsadbe je treba priviazať stromček voľnejšie ku kolu, aby mal možnosť rásť. Až sa stromček usadí, môžete spojenie upevniť.

Nenechajte si uniknúť nové články