Noc plná kúziel

13.04.2016

Noc z 30. apríla na 1. mája sa v súčasnosti nesie v duchu hudby, osláv a večerného bláznenia. Noc čarodejníc je ale historicky veľmi významnou nocou, o ktorej histórii už sa toľko nevie. Poďte si s nami pripomenúť korene tohto sviatku.

Bolo nebolo

Pálenie čarodejníc alebo tiež Noc čarodejníc či Walpurgina noc patrí medzi jeden z najznámejších sviatkov, ktorý svojou históriou siaha až do predkresťanských dôb. Podobný sviatok sa oslavuje aj v ďalších európskych krajinách, kde má svoj vlastný názov a s ním spojené tradície. Zvyky a tradície, ktoré sa u nás spájajú s nocou z 30. apríla na 1. mája, majú svoje počiatky už v pohanskom období. Jedným z nich bolo napr. skákanie cez oheň, ktoré malo zaistiť ženám plodnosť a krásu. Samotný popol z týchto ohňov mal mať blahodarný vplyv aj na úrodu. S touto nocou sa spájalo aj otváranie jaskýň a podzemných priestorov, v ktorých bol ukrytý poklad.

Tradícia pálenia čarodejníc je spojená najmä s inkvizíciou. Ženy obdarené zvláštnymi schopnosťami boli pre cirkev veľkým tŕňom v oku, a preto ich po usvedčení z čarodejníctva čakal ten najtvrdší trest. Trest smrti upálením. Za obeť čarodejníctvu padli v celej Európe a Amerike desaťtisíce nevinných žien.

30. apríl je tiež oslavou nadchádzajúcej jari. V minulosti sa oslavy konali pri splne, medzi jarnou a letnou rovnodennosťou. Ten si ľudia zároveň spojili aj s čarodejnicami a začali veriť, že sa v ten istý deň čarodejnice zlietavajú na svoj sabat. Pred ním sa natierali kúzelnými masťami, s ktorých pomocou ovládali lietanie na metlách z jaseňového dreva alebo vŕbových a brezových prútikov. Čarodejnice sa vraj na svojich zletoch premieňali na psy, vlky a ďalšie zvieratá a rozprávali si zábavné historky, ako sa im podarilo uškodiť ľuďom. Medzi ľuďmi vzniklo mnoho praktík, ktoré im poskytli ochranu pred zlými silami. Zapaľovali ohne na vyvýšených miestach, obsypávali chliev pieskom, alebo kropili obydlie svätenou vodou.

Tento sviatok odolal nevôli cirkvi i režimu a oslavuje sa u nás dodnes. Avšak v oveľa miernejšej verzii. Ide najmä o privítanie jari. Oslavy prebiehajú tak na dedinách, ako aj v mestách. Nech už sa ale oslavuje kdekoľvek, jednu vec majú všetky oslavy spoločnú. Tou je samozrejme OHEŇ.

foto_0007_Kompozice vrstev 8

Čarodejnícky set

K tejto magické príležitosti sme vytvorili limitovanú edíciu Čarodejníckeho setu, s ktorým si užijete pálenie čarodejníc s tým správnym zápalom. Balenie totiž obsahuje zápalky a tekutý i pevný podpaľovač, s ktorým každý oheň aj pochodeň zapálite raz dva. PE-PO pevný podpaľovač je totiž priamo stvorený na podpaľovanie otvorených ohňov a môžete ho použiť všade tam, kde je treba to poriadne rozpáliť. Ak navyše uctievate aj tradíciu pálenia máju, je PE-PO tekutý podpaľovač jasná voľba. Máj jednoducho polejete tekutým podpaľovačom a verte, že zapálenie bude otázkou sekundy.

Chceli by ste mať tiež svoj vlastný Čarodejnícky set? Žiaden problém. Stačí sa zapojiť do našej súťaže na Facebooku a kto vie, možno budete práve vy medzi tými šťastnými, pred ktorými budú utekať čarodejnice ako pred čertom.

foto_0012_Kompozice vrstev 13

Veríme, že nech už oslavujete túto noc akokoľvek, pomôže vám PE-PO dodať celému veseliu tú správnu iskru. Vždy ale dbajte na bezpečnosť svoju aj svojho okolia.

Nenechajte si uniknúť nové články