Očista dočista

14.01.2017

Ako lepšie začať nový rok, než s čistým štítom. To platí nielen pre nás ale aj pre naše príbytky a najmä krby, ktoré nám spolu s krásne ozdobenými stromčekmi tvorili cez celé sviatky rozprávkovú atmosféru. Teraz je čas sa im za to odvďačiť a dopriať im starostlivosť, ktorú si určite zaslúžia.

Každý majiteľ kachieľ či krbu vie, že príprava na vykurovaciu sezónu sa nesmie podceniť rovnako tak, ako dôkladné očistenie po jej ukončení. Dôležitá je ale aj pravidelná údržba. Samozrejme záleží na frekvencii používania. Ak kúrite pravidelne, mala by byť aj údržba pravidelná a to 1 – 2x týždenne. Áno, nejde zrovna o najčistejšiu a najobľúbenejšiu prácu. Pri použití bežnej metličky a lopatky môžete napáchať oveľa viac škody než úžitku. S vhodným vybavením vám ale pôjde práca pekne od ruky a verte, že sa vám za to váš krb i kachle odmenia. Navyše pohľad na čistý krb je oveľa príjemnejší.

Kde sa stala chyba?

Bežné znečistenie je úplne normálne a s jeho nápravou si poradíte v priebehu pár minút. K abnormálnemu znečisteniu ale môžete prispieť i vy sami nevhodne vybraným kurivom. Tým je vlhké alebo mokré drevo, ktoré zanáša vnútornú časť kachlí, sklo i komín a kachle či krb vďaka nemu strácajú na účinnosti, zapáchajú, zle ťahajú a navyše nejdú ani dostatočne rýchlo rozkúriť. Následné čistenie je potom náročné a zdĺhavé.

Základom je teda vhodne zvolené, kvalitné, dostatočne vysušené (aspoň 2 roky) a vhodne skladované drevo pozri článok http://pe-po.sk/poskladajte-si-to/, vďaka ktorému potom krb i kachle plnia svoju funkciu tak ako majú. Viac o tom, ako zvoliť vhodné kurivo nájdete na http://pe-po.sk/priloz-do-kotla-ale-co/.

Zbavte sa popola

Prvým krokom pri čistení je odstránenie popola. Než sa ale pustíte do samotného čistenia, uistite sa, že je vnútorná i vonkajšia časť studená. To je úplný základ. Na pomoc si môžete vziať krbový vysávač, ktorý jednoducho napojíte na obyčajný vysávač. Popol potom jednoducho vyhodíte, alebo ho môžete vďaka jeho kompostovacím vlastnostiam využiť napríklad na záhrade.

shutterstock_469356920

Dokonalý pohľad

Čo si budeme hovoriť. Pohľad na plápolajúci oheň v krbe vie navodiť dokonalú atmosféru. Preto je potreba venovať pozornosť aj krbovým sklám. Na čistenie a odmastenie krbových skiel, krbov a kachlí si môžete vziať na pomoc PE-PO čistič, ktorý pomocou rozprašovača alebo handričky rovnomerne nanesiete na znečistený povrch, necháte 5 – 10 minút pôsobiť a potom pomocou handričky alebo stierky zotriete. Vôňa citrusov je potom skvelým bonusom, ktorý celý proces umocní a dovedie k dokonalosti.

Pretiahnite si komín

Nezabúdajte ani na komín. Pravidelnú revíziu vám pred vykurovacou sezónou vykoná kominár. Pomocou PE-PO Kominíčka sa ale môžete sadzí z komína zbaviť aj svojpomocou a zaistiť si tak lepšiu hospodárnosť prevádzky a výsledne tak aj ušetriť. Stačí hodiť 1 – 2 vrecká na rozžeravené kurivo v dostatočne rozpálených kachliach či krbe a máte hotovo.

Tak hurá do toho, nech si môžete s radosťou užívať domácu pohodu a teplučko.

 

Nenechajte si uniknúť nové články