Pálenie čarodejníc

30.04.2015

Noc plná ohňov, zábavy a mágie sa blíži. Pálenie čarodejníc je starodávna tradícia, ktorú oslavujeme v noci z 30. apríla na 1. mája. Na mnohých miestach horia veľké hranice dreva, ktoré oznamujú príchod jari a definitívny koniec zimy. Noc bola v dávnych časoch pokladaná za magickú. Počas nej sa zlietali čarodejnice na sabat. Na ochranu pred ich čarami zapaľovali ľudia veľké ohne, ktoré ich mali pred ich zlými čarami ochrániť.

grilzone_carodejnice_1

V dnešnej dobe na čarodejnice neveríme. Pálenie čarodejníc sa stalo bežnou oslavou prvého krásneho počasia. Stretávame sa s priateľmi, opekáme špekáčiky a užívame si teplejšie noci. Pripraviť taký veľký oheň ale nie je len tak. PE-PO vám prináša niekoľko základných rád, s ktorými pálenie čarodejníc bezpečne zvládnete.

Najskôr si vyberte ideálne miesto na založenie hranice. Malo by byť dosť ďaleko od obydlí, aby ani najmenšia iskrička nemohla založiť požiar. Dávajte pozor aj na vzdialenosť od lesa či kríkov, ktoré ľahko vzplanú. Až nájdete ideálne miesto, nezabudnite ohnisko ohradiť kameňmi alebo vykopte stredne hlbokú jamu. Predídete tak možným nehodám. Na samotnú hranicu použite suché drevo či polená. Tie mokré budú nepríjemne dymiť a pôjdu ťažko zapáliť. Na zapálenie ohňa nepoužívajte benzín ani ďalšie nebezpečné horľaviny. Vyberte si zo širokej ponuky PE-PO od klasických podpaľovačov až po tie tekuté. S nimi to bude hračka.

grilzone_carodejnice_2

Dávajte si pozor aj na silu a smer vetra. Ak staviate hranicu z polien, pamätajte aj na jej stabilitu. Nesmie sa vám stať, že sa zapálená zrúti. Nenechávajte tak oheň nikdy bez dozoru a majte pripravené vedro vody či piesku na uhasenie. Ak by sa oheň vymkol kontrole, rozhodne sa nebojte zavolať hasičov. Ak dodržíte všetky menované zásady, pálenie čarodejníc si užijete a vám ani vášmu majetku sa nič nestane.

Nenechajte si uniknúť nové články