Prázdniny v lese

22.06.2016

Školský rok sa nezadržateľne blíži ku koncu a s ním sa spája aj začiatok veľkých prázdnin. Pre deti sú to dva mesiace bezstarostnej zábavy a oddychu od školských povinností, pre rodičov je to naopak jedno z najkomplikovanejších období, kedy musia svojim ratolestiam vymyslieť zábavu. Na rad prichádzajú tábory, chaty a chalupy či návštevy prarodičov.

V súčasnosti patria medzi obľúbené voľnočasové aktivity počítače, telefóny a tablety. Prečo ale neukázať deťom, že je možné baviť sa aj bez týchto technologických vymožeností. Príroda je predsa krásna a ponúka mnoho príležitostí. Navyše existuje aj množstvo zábavných hier a vyžitia, ktorými jej môžete pomôcť a zachovať ju tak krásnu aj pre ďalšie generácie.

Dnes vám prinášame pár tipov, ako sa zabaviť v prírode, ktoré využijú nielen rodičia a vedúci táborov.

Uvar si sám

Jednou z možností, ako zabaviť deti a zároveň im ukázať bohatstvo lesa je bojová hra „Uvar si sám“. Je to jednoduchá hra, pri ktorej dáte deťom košíky a necháte ich zbierať lesné plody a lístky, z ktorých si následne uvaria svoj vlastný čaj. Vhodné sú maliny, ostružiny, jahody alebo čučoriedky.

Po príchode domov potom len jednoducho zalejete nazbierané plody vriacou vodou a necháte chvíľu vylúhovať. Pre intenzívnejšiu chuť môžete pridať sirup alebo med.

Verte, že deti budú nadšené.

shutterstock_401141257

„Bobrík“ odvahy

Jednou z najobľúbenejších táborových zábav je aj „Bobrík odvahy“. Každý, kto niekedy v tábore bol, určite potvrdí, že šlo o zlatý klinec celého pobytu.

Princíp je jednoduchý. Dospelí si prichystajú masky a v noci sa schovajú na vopred zvolenej trase. Deti potom jednotlivo (v prípade veľmi malých detí je vhodné tvoriť dvojice) chodia po stanoviskách a skúšajú svoju statočnosť.

Orientačný beh

Táto hra sa dá hrať v menšom i väčšom počte hráčov. Úlohou vytvorených dvojíc je dostať sa až na zvolené miesto, bez toho, že by ich uvidela iná dvojica. Na trase si môžete vytvoriť záchytné stanoviská, kde súťažiaci získajú známku a potvrdia tak účasť na danom mieste. Ďalším variantom sú aj menšie úlohy, ktoré musia súťažiaci počas cesty splniť.

Opičia dráha

Snáď v každom tábore by malo byť niečo ako opičia dráha, teda cesta plná prekážok, ktorú musí súťažiaci prekonať. Všetko je merané na čas a vyhráva samozrejme ten najrýchlejší. Ak nie ste v tábore, nevadí. Väčšie i menšie mestá ponúkajú vyžitie vo forme lanových centier, ktoré nadchnú celú rodinu a vy tak môžete stráviť príjemné chvíle s tými najbližšími a overiť si aj svoje fyzické schopnosti a zručnosti.

Hádaj

Jednoduchá hra nielen pre malých, keď objavujete a rozpoznávate stromy, rastliny a huby, ktoré na svojej ceste stretnete. Pri troche šťastia sa vám možno podarí stretnúť aj lesné zvieratká. V tomto prípade je dobré mať so sebou pomocníka vo forme príručky, alebo si jednoducho stiahnuť aplikáciu, ktorá vám s rozpoznaním rýchlo pomôže.

shutterstock_150040214
Aktivít, ktoré môžete v prírode robiť, je skutočne mnoho. Záleží len na vás, ktorú si vyberiete. Nikdy ale nezabúdajte na slušné správanie. Príroda vám to rada vráti.

Nenechajte si uniknúť nové články