„Tento rok zase prekúrime majland.“ To je jedna z najčastejších obáv väčšiny českých domácností. Zima trvá dlhé mesiace a my si musíme v našich domovoch vytvárať umelé teplo. V súčasnosti existuje veľké množstvo možností, ako si doma zakúriť. Niekto kúri pomocou radiátorov, iní pomocou kachlí, krbov, kotlov či priamotopov. Ako ale kúriť, aby naše peňaženky po sezóne nevykrvácali?
O tom, že sa kúrenie pomocou pevných palív teší veľkej obľube, a to najmä vďaka väčšej úspore, svedčí aj fakt, že len kotle na tuhé palivá využíva viac než 500 tis. českých domácností. Používajú ich tak na vykurovanie objektov, ako aj na ohrev vody. A práve na pevné palivá sa dnes zameriame.
Základné delenie
Existujú dva základné druhy pevných palív: uhlie a tzv. biomasa. Uhlie (čierne i hnedé) sa hojne využívalo najmä v minulosti. Kvôli nedostačujúcim ekologickým štandardom ale začalo ustupovať do pozadia elektrine a plynu. Biomasa, teda organická hmota rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, zažíva v posledných rokoch veľký boom. Biomasu delíme podľa obsahu sušiny na vlhkú a suchú, kam patrí drevo v najrôznejších podobách – polená, peletky, brikety, štiepky piliny a hobliny.
Dnes vám predstavíme základné výhody a nevýhody jednotlivých možností. Oproti kúreniu elektrinou či plynom je spoločným rysom všetkých nutnosť väčších priestorov, kde ich môžete skladovať. Na tie ďalšie sa môžete pozrieť podrobnejšie.
Drevo
Výhody: Zásadnou výhodou kúrenia pomocou dreva je určite nízka cena. Pre milovníkov živých plameňov (v prípade krku či krbových kachlí) ide navyše o nenahraditeľný zážitok, ktorý si s radosťou užívajú pri dlhých večeroch a za trochu tej fyzickej námahy rozhodne stojí. Popol je navyše možné použiť do kompostu.
Nevýhody: Jednou z hlavných nevýhod je dlhý proces vysychania dreva, ktorý trvá až dva roky a jeho následná nutnosť skladovania v kôlňach či homoliach. Viete ako skladovať? Ďalším negatívom je pravidelné nosenie dreva a vynášanie popola.
Hnedé a čierne uhlie
Výhody: Veľmi nízka cena je jedným z dôvodov, prečo toľko domácností využíva tento druh kuriva. V prípade automatického kotla ide navyše o jednoduchý a spoľahlivý spôsob, ako si doma relatívne pohodlne vyčarovať príjemné teplo a vďaka nízkym úletom prachu minimálne znečistiť záhradu a fasádu.
Nevýhody: Vysoké emisie, nutnosť priestorov na skladovanie a pravidelný servis môžu odradiť nejedného z nás. Ďalšou nespornou nevýhodou je častá manipulácia tak s palivom, ako aj s popolom a vysoká prašnosť v technickej miestnosti.
Drevené pelety
Výhody: Ďalšou možnosťou lacného a komfortného vykurovania je silným tlakom spracovaný drevný prach, piliny alebo drvina do tvaru cca 6 – 8 mm širokých valčekov. Ide o vhodnú voľbu pre tých, ktorí chcú kúriť obnoviteľným zdrojom a udržať svoj domov čistý a útulný.
Nevýhody: Pelety vyžadujú väčšie nároky na skladovanie a ich cena je závislá od sezónnych akcií.
Drevené a papierové brikety
Výhody: Tieto tlakom spracované piliny, odpadový papier alebo staré časopisy a letáky sa tešia v posledných rokoch veľkej obľube najmä v domácnostiach s krbovými kachľami.
Nevýhody: Rovnako ako v prípade drevených peliet vyžadujú aj brikety väčšie nároky na skladovanie.
Či už kúrite drevom, uhlím alebo briketami, veríme, že si tohtoročnú zimu užijete v pohodlí svojho domova a pekne v teple.