Banánové lodičky

06.05.2015

Ako malé dievča som bezmedzne milovala svoju kuchárku Bábiky Barbie. Ružový zošit v plastovej krúžkovej väzbe plný farebných fotiek štylizovaných zátiší s Barbie a jej kamarátmi – „Barbie vás pozýva na párty“. Kapitoly ako „Záhradná párty“, „Valentýnska večera“, „Video párty na dobrú noc“.

bananove_lodicky_1

Vo svojich ôsmich rokoch som samozrejme ešte netušila, že pod slovom párty by sa mohlo skrývať ešte niečo iné než sendviče, makaróny so syrom a lievance. Ale už vtedy som tušila, slovami Zlaty Adamovskej ala Evy Adamovej z Hriechov pre pátera Knoxa, že „lepšia párty než parte“. A túto svoju prvú kuchárku som milovala.

bananove_lodicky_2

Tento recept je ľahká reminiscencia na americké výjavy z tejto kuchárky, ktoré v prvej polovici deväťdesiatych rokov museli pôsobiť ako z iného, filmovo vysneného sveta plného lievancov na raňajky, javorového sirupu a arašidového masla, syru cheddar a mikrovlniek cinkajúcich ako postmoderná variácia na orloj. Toto je recept pre deti a dospelých, ako sladká bodka po celodennom grilovaní, myslím, že moja detská kamarátka Barbie by ma pochválila a dala by si tiež.

bananove_lodicky_3

Banánové lodičky plnené marshmallows
Na 4 lodičky, teda štyri porcie pre ľudí, čo sa neboja jedla, budete potrebovať:

  • 4 banány
  • 4 jeden balíček mini-marshmallows (250 g)
  • 1 balíček čokoládových sprinklers (alebo dúhových)
  • alobal
  • ostrý nôž
  • variácie: oriešky, čokoláda na varenie, čokoládová alebo karamelová poleva, arašidové maslo alebo javorový sirup.

bananove_lodicky_4

Banán pozdĺžne nakrojíte, musíte si dať pozor, aby ste nedokrojili až ku koncu alebo neprerezali banán úplne. Alobal nastriháte na obdĺžniky zodpovedajúce raz toľko veľkosti banánov a okolo každého banánu z alobalu urobíte akúsi ochrannú „lodičku“. Ide o to, že alobal pod zatvoreným grilom rýchlejšie kumuluje teplotu „kam má“ a banán sa ugriluje rýchlejšie. Banán naplníte marshmallows a posypete vrchovato sprinklers (kto by sa cítil obzvlášť kreatívny a bláznivý, môže doplniť orieškami alebo dobrou vysokopercentnou čokoládou). Lodičky položíme na vrchnú mriežku grilu a priklopené necháme grilovať cca 25 minút. Vtip je v tom, že banán bude vláčny, horúci, mäkký s nádychom grilu, marshmallows sa roztopia, ale sprinklers vydržia viacmenej tak ako sú (sú robené ako zdobenie na pečenie a vydržia aj vystaveniu vyšším teplotám). Orieškom a sladkým sirupom sa pri servírovaní medze nekladú, ale už kombinácia banánu a roztopených marshmallows úplne stačí k instantnému šťastiu a radosti.
bananove_lodicky_5

Ak ste po celodennom grilovaní plní, odporúčam jednu banánovú lodičku pre dvoch. Bude sranda, ako v Barbie kuchárke. Dobrú chuť

bananove_lodicky_6

Nenechajte si uniknúť nové články