Romantika vo dvoch

18.02.2017

Pod spojením romantika vo dvoch si každý predstaví niečo iné. Pre niekoho je to romantická večera, návšteva divadla či pekná prechádzka, pre iného zase posedenie pri ohni. To si môžete vytvoriť pomocou krbu, alebo sa vrátiť v čase ešte ďalej a vyskúšať petrolejku.

Aj keď už väčšina českých domácností využíva silu elektrického prúdu, nájdu sa miesta, kde môžete starú dobrú petrolejku využiť. Navyše v sebe stále nesie nádych romantiky vďaka svojmu nenápadnému zato hrejivému svetlu.

shutterstock_114098665

Kde sa vzala, tu sa vzala

História petrolejových lámp siaha niekoľko tisícročí späť. Olejové kahance poznali už stredoveké civilizácie v podobe nádob s olejom s knôtom. V 19. storočí sa potom využívali najmä na osvetlenie v doloch. Postupom času ich ale nahradila elektrina. V súčasnosti sa s nimi stretávame prevažne na chatách a chalupách, letných táboroch či kempoch. Bežne sa s nimi môžete stretnúť aj na cintorínoch.

Čo petrolejke nesmie chýbať?

Každá petrolejová lampa čiže petrolejka má nádržku na petrolej, knôt a sklenený cylinder. Niektoré lampy môžu mať aj ďalšie okrasné, pomocné či upevňujúce časti. Petrolejové lampy určené na zavesenie majú aj zrkadlo, vďaka ktorému sa svetlo odráža do miestnosti a vy tak jednoducho využijete inak nepoužiteľné svetlo.

Nech už používate klasické petrolejové lampy, alebo volíte radšej tie olejové, existuje široká škála olejov, z ktorých si môžete vybrať. Môžete voliť medzi bežnými, prírodnými olejmi a dokonca si môžete vybrať aj z rôznych farieb a vôní.

shutterstock_212447134

Číry lampový olej

Tento olej sa hodí pre všetky typy petrolejových či olejových lámp a záhradných pochodní na chatách, chalupách, záhradkách a pri bazénoch. Vďaka horeniu aj pri nízkych teplotách s ním jednoducho vyčarujete príjemnú atmosféru, nech ste kdekoľvek.

Prírodný lampový olej Citronela

Potrebujete lampový olej, ktorý vás v letných mesiacoch prekvapí nielen svojou sviežou vôňou, ale aj repelentným účinkom. Potom si tento olej vyrobený z obnoviteľných zdrojov priamo zamilujete. Tento produkt je navyše biologicky dobre odbúrateľný a zanecháva minimálnu stopu oxidu uhličitého.

Rovnaké vlastnosti v sebe nesie aj prírodný lampový olej farebný, ktorý si môžete zvoliť vo fialovej, žltej alebo zelenej farbe.

Cintorínový lampový olej

Nielen na dušičky si naši blízki zaslúžia, aby sme na nich zaspomínali. Vhodným variantom sú olejové či petrolejové lampy, ktoré vydržia horieť hodiny a hodiny. PE-PO lampový olej Cintorínový môžete použiť aj pri nízkych teplotách. Nedymí dokonca ani pri akomkoľvek nastavení plameňa.

Skutočne je len na vás, na akú príležitosť chcete svoju lampu využiť. Tak ako tak veríme, že si chvíle pri nej užijete a aspoň na chvíľu vďaka nej zabudnete na bežné starosti a užijete si svoju chvíľku odpočinku.

Nenechajte si uniknúť nové články