Vykurovacia sezóna je tu

27.11.2019
… a s ňou okrem krásnych večerov strávených pri piecke alebo krbe prichádzajú aj rôzne riziká. Tým, ktorým by sme sa mali obzvlášť venovať, sú požiare. Či už ide o dobre vyčistený komín alebo len o dbanie na bezpečnosť vašich domácich spotrebičov, máme dnes pre vás niekoľko tipov, ako sa nebezpečným situáciám vyvarovať.

Čistý komín znamená bezpečný krb

Problémy s ohňom môžu začínať hneď pri samotnej konštrukcii komína. Často sa totiž stáva, že je v komíne zamurovaný trám alebo sú problémom nesprávne zhotovené spáry. Samotná čistota komína je však dôležitá a je potrebné na ňu pravidelne dbať, pretože príčinou domácich požiarov býva v dvoch tretinách všetkých prípadov zle vyčistený komín. Na rutinné prečistenie komína však nepotrebujete volať kominára. Často totiž stačí využiť Kominíček, chemický odstraňovač sadzí od PE-PO. Správnu údržbu ale takisto nezanedbávajte!

Požiarny alarm

Dôležitým prvkom ochrany proti požiarom v domácnosti je samozrejme hlásič požiaru. Tento malý prístroj, ktorý môžete prilepiť na strop nad krbom alebo sporákom, je veľmi užitočný. Vďaka tomu tak včas upozorní na vznikajúci požiar či páliacu sa večeru. Jeho poplašný zvuk je tak prenikavý, že vás prebudí aj z toho najhlbšieho spánku. 

Bezpečnosť v kuchyni a inde

V kuchyni je treba byť vždy obozretný a pri varení to platí zvlášť. Plynový sporák nesie svoje riziká v podobe unikajúceho plynu bez plameňa. Elektrický sporák môže byť často ponechaný zapnutý bez toho, aby si to ktokoľvek všimol. Preto je vždy dôležité po varení skontrolovať vypínače. 
Ďalšie veľké riziko predstavujú sviečky. Aj keď sú skvelé na dotvorenie romantickej, či sviatočnej atmosféry, môžu byť často nebezpečné. Nikdy preto nezapaľujte viac než potrebné množstvo a vždy sa vyhnite blízkosti tkanín ako sú záclony alebo uterky. 

Nenechajte si uniknúť nové články