Ako na správny ťah komína

02.02.2017

Jedným z hlavných predpokladov správnej funkcie kachlí je komín a jeho správny ťah. Pri správnom zaobchádzaní, pravidelnom čistení a návštevách kominára môžete predísť mnohým nepríjemnostiam. Pri nevhodnom používaní ale môže dôjsť k najrôznejším poruchám a hneď je oheň na streche. A to doslova. Aké sú tie najčastejšie a ako sa ich vyvarovať?

Na úvod je dôležité si povedať, na čo komín vlastne slúži. Komín sa používa najmä na odvod spalín z objektu a napájajú sa na naň kozuby, kachle, pece alebo kotle, pri ktorých zaisťuje odvod spalín z ohniska. V prípade, že má komín zlý ťah, nedosiahnu ani tie najlepšie kachle svoje skutočné výhrevné vlastnosti a optimálne vlastnosti.

Samotný ťah vzniká rozdielom medzi vysokou teplotou v komíne a nižšou vonkajšou teplotou. Komín teda dobre ťahá v prípade:

    • komín má správnu výšku
    • nastane veľký rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v komíne
    • jasného vonkajšieho počasia

shutterstock_168915986

Opačný efekt dosiahnete pri:

    • nadmernom utesnení domu
    • vysokej vonkajšej teplote a bezvetrí
    • nesprávnej výške komína
    • nadbytku vzduchu, ktorý sa do komína dostane

Najčastejšie poruchy komína, s ktorými sa môžete stretnúť.

Nadmerné nánosy sadzí

Sadze sa spájajú s dymom, ktorý vzniká spaľovaním pri nízkej teplote. Dôležité je preto udržiavať optimálnu teplotu cca 250 °C pomocou sekundárneho vzduchu. V tom vám pomôže teplomer umiestnený na dymovode.

Dôležitá je aj voľba vhodného paliva ako je kvalitne vysušené drevo. Vyhnúť by ste sa naopak mali spaľovaniu vlhkého dreva a odpadu.

Dym v miestnosti

Aj tu je hlavným problémom nízka teplota. Aby komín získal správny ťah, musí sa najskôr zahriať. Ak teda nemusíte, neotvárajte dvierka dokiaľ drevo nezhorí na uhlíky. Na vine môžu byť aj usadeniny, zmena tlaku, inverzia či zlé podmienky ťahu. V takom prípade už ale vyhľadajte pomoc profesionála.

Aký komín je ideálny?

Najvhodnejšie sú izolované tehlové alebo oceľové komíny. Hlavným kritériom je ale ich výška, ktorá by nemala byť nižšia než 4 metre a s presahom cez hrebeň strechy, aby dym stúpal hore.

Pozvite si kominára

Pravidelnou údržbou a čistením kachlí predĺžite ich životnosť. Aj tak je ale nutné na základe vyhlášky 34/2016 Z. z., ktorá nariaďuje minimálne raz ročne kontrolu komína, pozvať si kominára, ktorý vám kontrolu vykoná.

shutterstock_419077936

Nenechajte si uniknúť nové články