Ako si vybrať kachle na chalupu

01.09.2016

Leto končí a s blížiacou sa jeseňou prichádza na rad klasická otázka všetkých chalupárov. Ako svoje víkendové príbytky vyhriať aj pre zimné mesiace? Odpoveďou sú kachle. Ako ale správne vybrať? To sa hneď dozviete. Nielenže ušetria vašu peňaženku, ale zároveň vám tiež poslúžia ako skvelý doplnok, pri ktorom s radosťou presedíte celé hodiny.

Ak sa rozhodnete zakúpiť si kachle, zo všetkého najskôr je dôležité ujasniť si, na aký účel vám majú slúžiť:

  1. hlavný zdroj tepla,
  2. doplnkový zdroj tepla,
  3. dekorácia, príležitostné kúrenie.

shutterstock_266464901

Nepodceňte výkon kachlí

Ďalším kritériom, na ktorý by ste mali klásť dôraz, je voľba správneho výkonu. Ten by mal byť vyberaný najmä na základe veľkosti vykurovaného priestoru a kvalite zateplenia a izolácie domu. Nie vždy totiž platí, čím väčší výkon, tým lepšie. Novostavby vyžadujú iný výkon než staré domy a chalupy. Preto je vhodné obrátiť sa na odborníka, ktorý najlepšie vie, aký výkon zvoliť, alebo nazrieť do tabuliek, ktoré vám pomôžu výkon vypočítať. Predídete tak prekúreným a suchým miestnostiam či naopak poškodeniu kachlí stálym prekurovaním. Všeobecne však platí, že 1 kW výkonu vykúri 20 m kubických priestoru.

Ďalšie kritériá, na ktoré by ste mali brať ohľad:

  • druh kuriva, ktorým chcete kúriť,
  • umiestnenie krbových kachlí,
  • množstvo miestností, ktoré chcete vykúriť,
  • systém vykurovania (teplovodné, sálavé, teplovzdušné kachle).

Čím kúriť?

Dôležité je aj rozhodnutie, čím budete kúriť. Voliť môžete medzi briketami, peletami alebo drevom. Nikdy však nezabúdajte, že drevo musí byť dostatočne suché. Pri mäkkom dreve to trvá rok, pri tvrdom dva roky.

Všeobecne platí, že palivo by nemalo mať väčšiu vlhkosť než 20 %, v ideálnom prípade 10 – 15 %.

Kam kachle umiestniť?

Okrem toho, že kachle majú najmä výhrevnú funkciu, fungujú aj ako skvelý dizajnový prvok, ktorý môže pozdvihnúť celý interiér. Vždy je ale nutné myslieť na bezpečnosť. Preto by mali byť kachle umiestnené vždy na nehorľavom materiáli (v ideálnom prípade na dlažbe). V prípade, že budete chcieť kachle postaviť na parkety či plávajúcu podlahu, je nutné medzi kachle a podlahu umiestniť izolačnú podložku zo skla alebo plechu. Aj nábytok, závesy či záclony by mali byť vzdialené od kachlí min. 1 meter.

shutterstock_86314663

Kde nakupovať?

Kachle môžete zakúpiť v najrôznejších hobbymarketoch alebo špecializovaných predajniach. Tu sa nebojte využiť možnosť osobnej konzultácie a všetko preberte s predajcom, ktorým vám určite rád poradí.

Ďalšou možnosťou je nákup cez internet. Tu nájdete všetky potrebné informácie a navyše môžete porovnávať ceny s konkurenciou.

Nenechajte si uniknúť nové články