Ako vybrať správny gril?

07.03.2017

Grilovacia sezóna sa nezadržateľne blíži. Každý deň teplota pomaly rastie a tak nie je dôvod s výberom grilu otáľať. Či už máte doma starý gril, ktorý chcete vymeniť za nový, alebo si plánujete zakúpiť svoj úplne prvý, je dobré zvážiť, pre ktorý sa rozhodnete. Preto sme sa za vás pozreli na zúbok tým najpoužívanejším. Ktorý gril teda zvoliť? To sa dnes dozviete.

Jak jistě víte, existuje spousta druhů grilů. Mezi ty základní řadíme grily elektrické, plynové a grily na dřevěné uhlí. Při rozhodování musíte zohlednit hned několik faktorů, podle kterých budete vybírat a odpovědět si na základní otázky:

  • Aký zdroj energie chcete využívať? Elektrina, plyn alebo drevené uhlie?
  • Plánujete s grilom často manipulovať?
  • Kde budete gril uskladňovať? Máte dostatok miesta?
  • Pre koľko ľudí chcete grilovať?
  • Kde chcete gril využívať? Na záhrade, balkóne alebo doma?
  • Ako rýchlo chcete priviesť gril do chodu?
  • Koľko chcete do grilu investovať?
  • Aké vybavenie ku grile chcete?
  • Ako zdravo chcete grilovať?

Gril na drevené uhlie či brikety

Výhody

Tieto grily sú úplná klasika, pri ktorej si vychutnáte typickú vôňu dreva a nezameniteľnú chuť mäsa. Výhodou sú aj nízke obstarávacie náklady a nenáročná údržba. Ak teda chcete grilovať na záhrade, je gril na drevené uhlie ideálnou voľbou.

Nevýhody

V prípade grilov na drevené uhlie bohužiaľ musíte počítať s dlhšou prípravou ohniska pred samotným grilovaním (až pol hodiny) a väčšou spotrebou paliva. Poletujúci popolček nie je až tak veľkou komplikáciou ako nemožnosť regulácie teploty a odkvapkávajúci tuk, ktorým vznikajú jedovaté splodiny (tomu môžete zabrániť použitím hliníkovej tácne).

na dřevo

Plynové grily

Tieto grily môžeme rozdeliť na 3 základné typy: lávové, kontaktné a grily s technológiou RBS.

Výhody

Tento typ grilov má hneď niekoľko pozitív. Sami si môžete regulovať plameň a teplotu a odkvapkávajúci tuk je riešený formou odvodu. Nespornou výhodou je aj rýchly štart, takže môžete začať grilovať bez zdĺhavého čakania na rozohriatie uhlíkov.

Nevýhody

Podľa veľkosti propán-butánovej fľaše môže byť manipulácia s grilom náročnejšia. Zmieriť sa musíte aj s vyššou obstarávacou cenou, možnou zložitejšou dostupnosťou propán-butánu a jeho skladovaním (ideálne v pivnici).

na plyn

Elektrické grily

Výhody

Veľkou výhodou elektrických grilov je možnosť ich využitia nielen na záhrade či balkóne ale aj v interiéri. Pri grilovaní si navyše sami určujete presnú teplotu. Ak ide o rozžeravenie grilov, stačí minútka a môžete začať grilovať. Navyše hygienicky a bez rizika vzniku jedovatých splodín.

Nevýhody

Možnou nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a náklady na prevádzku.

elektrický

Na trhu ale môžete naraziť tiež na vodné grily, lávové kamene a mnohé ďalšie. Nech už sa ale rozhodnete pre ktorýkoľvek z nich, vyplatí sa doň investovať. Dôležité je sledovať aj dobu záruky.  

Nenechajte si uniknúť nové články