Bezpečný oheň v prírode

21.08.2018

Leto je pre opekanie špekáčikov a spievania pri táboráku ako stvorené. Nezabudnite ale, že oheň je dobrý sluha, výborný kuchár ale zlý pán. A preto si určite chcete táborák užiť bez zbytočných komplikácii preto sme pripravili pre vás užitočné rady s ktorými bude mať vaše posedenie u ohňa tú správnu atmosféru a zároveň bude aj bezpečné.

Výber správneho miesta

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, než založíte oheň, je vybrať si k tomu vhodné miesto. Určite sa vyhýbajte vysokým porastom a suchým miestam, kde sa oheň veľmi rýchlo šíri ako sú lúky, suché lístie alebo kôpky lístia. Dodržujte vzdialenosť minimálne 50 metrov od lesa a nerozkládajte oheň ani v blízkosti budov alebo ďaľších objektov, ktoré by mohli ľahko vzplanúť.

Príprava ohniska

Ideálnym podkladom pre ohnisko je zemina, rozhodne nezakladajte ohnisko na suchom listí, ani v blízkosti koreňov stromov alebo nízko posadených vetiev. Dôležité je tiež oddeliť ohnisko od okolia. Preto, keď vyhĺbite zeminu, obložte priestor väčšími kamenmi. Nielen, že potom ohnisko pekne vyzerá ale takto ohraničené zaistí bezpečie a oheň sa nebude nikam šíriť.

Načo si dať pozor

  • Nikdy nezapalujte oheň pomocou vysoko horľavých tekutín, ako sú benzín alebo nafta
  • Oheň sa potom ľahko vymkne kontrole a môže ľahko spôsobiť popáleniny. Skúste napríklad PE-PO tekutý podpalovač.
  • Nezabudnite, že oheň je nutné po celý čas kontrolovať. Odchádzať by ste mali vždy až po dokonalom uhasení, keď sa z ohniska nebude dymiť a jeho podklad bude dostatočne vyhasnutý. Aj zdanlivo uhasené ohnisko môže taktiež ukrývať žhavé uhlíky, ktoré vietor rozfúka a ľahko sa opäť vznietia.
  • Vždy majte po ruke kýblik alebo flašku s vodou, ktorú k uhaseniu použijete. Prípadne môžete ohnisko uhasiť zasypaním pieskom alebo zeminou
  • V dňoch, kedy vanie silný vietor alebo je extrémne sucho, je najlepšie oheň nerozkladať vôbec.
  • Venujte pozornosť výstrahám a plošným zákazom
  • Pre všetky prípady majte na pämati číslo 150.

Nenechajte si uniknúť nové články