Bio krby, čiže oheň bez rizika

25.01.2017

Nie je nič krajšie, než si v chladných dňoch uvariť horúci čaj, pohodlne sa usadiť s obľúbenou knižkou ku krbu a užívať si zvuk praskajúceho ohňa. Nie každý z nás si ale takú pohodu môže dopriať. V panelovom byte si bežný krb len tak nevybudujete a sledovať optickú náhradu tiež nie je zrovna to pravé orechové. Netreba byť smutný, existuje totiž elegantné riešenie. Áno, reč je o bio krboch.

Bio krby sa môžu pýšiť výhodami, ktoré so sebou oproti bežným krbom prinášajú. A je ich hneď niekoľko. Ich bezpochyby najväčšou výhodou je absencia stavebných úprav. Stavba bežných krbov vyžaduje behanie po úradoch, zháňanie povolení, častú údržbu, revíziu a v neposlednom rade komín, ktorý v panelovom byte nie je úplne možný. S bio krbom všetky tieto starosti odpadajú. Jednoducho ho postavíte na miesto, ktoré si sami vyberiete, a potom si už len užívate krásu, ktorú vám prináša. Bez dymu, neporiadku a prachu.

Vyberte si miesto

Tento bod prináša jednu z najväčších výhod. Pri výbere miesta pre bio krb totiž nemusíte voliť len umiestnenie pri stene ako je tomu pri normálnych krboch zvykom. Stolový alebo voľne stojaci bio krb si jednoducho rozbalíte a už len vyberiete miesto, ktoré sa vám zdá najvhodnejšie. To, či to bude uprostred miestnosti, zavesenie na stene, v interiéri, na terase alebo v záhrade, je už len na vás. A keď sa vám na zvolenom mieste po čase omrzí? Skrátka krb vezmete a umiestnite inam.

shutterstock_176054189

Bio, bio, bio

Ako už sám názov napovedá, bio krby fungujú na špeciálne palivo, ktorým je biolieh horiaci prirodzeným plameňom. Pri horení vzniká len oxid uhličitý a vodná para, a do bytu tak nevypúšťa žiadne škodlivé spaliny bez sadzí a zápachu. Celý proces je teda čistý a vy si ušetríte veľa práce s upratovaním, doplňovaním dreva a zapaľovaním.

Spaľovaním biopaliva sa nevytvára dym ani spaliny ohrozujúce zdravie. Množstvo oxidu uhličitého je porovnateľné ako pri zapálení pár bežných sviečok. Preto postačí krátke vetranie raz za 2–3 hodiny.

Je ti teplo?

Vedľa romantickej atmosféry, ktorú vedia krby vyčarovať, je ich hlavnou úlohou vyhriatie miestnosti. Ak ste si mysleli, že bio krby vytvárajú len ilúziu ohňa a pôsobia dobre len na oko, ste na omyle. Bio krby vedia plniť aj túto funkciu. Väčšina bio krbov sa totiž môže pýšiť výhrevnosťou
3–5 kW. Intenzita a množstvo tepla je závislé od množstva bioliehu v horáku a na jeho objeme. Jednoducho povedané, princíp je rovnaký ako pri dreve. Čím viac dreva, tým viac tepla. Čím viac bioliehu, tým viac tepla.

shutterstock_555447400

Otázka vkusu

Bio krby vďaka svojmu modernému dizajnu dokonale doplnia každý interiér. Vyberať môžete v hobbymarketoch i na internete, kde je ponuka materiálov, veľkostí, vyhotovení i dizajnov skutočne široká. Či už chcete bio krb stolový, nástenný, voľne stojaci, závesný, z ušľachtilej ocele, keramiky, kameňa alebo skla, určite si vyberiete.

Veríme, že si vás bio krby získajú rovnako ako nás. A ak ich ešte nemáte, tak nad nimi aspoň popremýšľate.

Nenechajte si uniknúť nové články