Čistý krb alebo kachiel ľahko a rýchlo

18.01.2019

Kto z vás vlastní krb, určite vie, že planúci oheň a teplo domova ktoré vykúzli, len tak nejaký radiátor nenahradí. S údržbou krbu, alebo kachiel ale súvisí aj nutnosť čistenia, ktorá nemá len estetickú funkciu ale aj bezpečnostnú. Zle vyčistený krb môže spôsobiť i roznášanie sadzí,ktoré sa tak dostanú do bytu a z útlej atmosféry je rázom nepríjemná spúšť. Dnes Vám preto prinášame rady, ako krby alebo kachle vyčistiť ľahko a rýchlo, zvnútra aj z vonka.


Prvé kroky k čistému krbu spočívajú už v prevencii jeho zanesenia. V tomto zmysle sa vyplatí dodržiavať nasledujúce zásady:

  • Používajte vždy správne vyschnuté drevo. Čistenie krbov a kachiel začína už voľbou paliva. Pokiaľ k vykurovaniu použijete vlhké drevo, zanese sa sklo krbu, ale aj krbová vložka a komín. Voľba správneho dreva teda nemá vplyv iba na výhrevnosť, ale aj na čistotu krbu alebo kachiel.
  • Aj keď kompletnú očistu si raz za čas vyžiada každý krb alebo kachle, čistite ich priebežne podľa potreby.
  • Popol pravidelne odstaňujte buď krbovým vysávačom alebo zmetáčikom.
  • Dodržiavajte pravidelné čistenie komína.

 

Čistenie krbov

Základným pravidlom je čistit krb za studena. Počkajte teda, až úplne vychladne. Potom dôkladne vysajte popol z topeniska. Skvelým pomocníkom pre čistenie krbov je PE-PO čistiace poleno, ktoré slúži k odstaňovaniu sadzí z komínov a odvodov a zlepšuje tak funkčnosť krbov a kachlí. Jeho použitie je veľmi jednoduché, stačí ich vložiť do krbu aj s papierovým obalom a zapáliť z oboch koncov.

 

Čisté aj z vonka

Zanesené krbové sklo spôsobuje nevhodné palivo, ale napríklad aj zlý ťah v komíne. Špinavé sklo krbu ľahko skazí útulnu atmosféru, ktorú vytvára planúci oheň. Poďme si preto povedať, ako s jeho zanesením rýchlo zatočiť. Opäť nechajte krb najprv vychladnúť. Na čistenie krbového skla nepoužívajte prostriedky, ktorými bežne čistíte povrchy v domácnosti, radšej vezmite do ruky špeciálny prípravok. S PE-PO čističom krbových skiel vyčistíte sklo mrknutím oka a naviac ho môžete použiť aj na čistenie trúby, kozubov alebo grilu. K čisteniu použite jemnú stranu hubky, na ktorú čistič nanesiete.

 

Čistenie peletových kachiel

Pokiaľ patríte k tým, čo používajú peletové kachle, spozornite. Vďaka ich automatickému horeniu, dobrej účinnosti a nízkej cene je jasné, že sa stávajú čoraz viac oblúbenou možnosťou. Ale aj také kachle je potrebné raz za čas vyčistiť, zvýšite tak ich účinnosť a znížite spotrebu pelet. Rovnako ako u ostatných kachlí a krbov platí, že by ste mali pravideľne vynášať popol a dodržiavať obecné zásady správneho vykurovania. Pokiaľ už sa ale pustíte do generálneho upratovania vo vašich kachlách, iste vám budú nápomocné PE-PO čistiace pelety, ktoré odstránia sadze a nahromadené zbytky živice, vyčistí palivový horák, teplovodný vymienač, sklo na dvierkach, komín a dymovody.

Nenechajte si uniknúť nové články