Čistý krb v 3 krokoch

09.04.2018

Zimná sezóna končí, tá grilovacia začína. Ešte než sa vrhneme na oprašovanie grilu, venujme potrebnú starostlivosť krbom a krbovým kachliam, ktoré nám po celú zimu dobre slúžili a vytvárali útulnú atmosféru. Dnešnou témou teda nie je nič iného ako užitočné tipy, ako jarné očistenie kachlí a krbov sfúknuť rýchlo a ľahko.

1. Zbavte sa popola

Tak, ako je to s každou inou starostlivosťou, o krbové kachle by sme sa mali starať priebežne. Samozrejme záleží na frekvencii používania krbových kachlí a veľkosti nádoby na popol. My doporučujeme vyberať popol pravidelne, teda 1-2x týždenne. Po zimnej sezóne je ale potreba sa do upratovania poriadne oprieť.

Základným pravidlom je počkať, až krbové kachle úplne vychladnú, a až potom sa pustiť do práce. Vyberať popol manuálne nepatrí medzi najšikovnejšie spôsoby, ako sa ho zbaviť. Preto doporučujeme vziať do ruky vysávač popola. Na tomto kroku si dajte naozaj záležať a vnútro krbových kachlí a vyčistite ich dôkladne, pretože zostávajúci popol môže zvlhnúť zo vzduchu z komína a krbu či kachliam by potom hrozilo zhrdzavenie.

2. Jak na krbové sklo

Začmudené krbové sklo je možno len estetickou záležitosťou, ale táto vada na kráse je práve najviac na očiach. Veľa ľudí má horiaci krb radšej než televíziu, nenechajte si preto kaziť romantickú atmosféru praskajúceho ohňa.

Tip číslo jedna: Opäť nechajte krb vychladnúť a až potom sa pustite do čistenia.

Tip číslo dva: Na sklo sa musí šetrne, preto sa vyhnite pieskovým čističom a radšej vezmite do ruky špeciálne prípravky. S PE-PO čističom krbových skiel sa môžete vrhnúť nielen na dvierka od krbu, ale aj na dvierka od trúby, kameň alebo s ním odmastiť grily a zariadenia na pečenie. Naviac vám izba bude voňať príjemnou citrónovou vôňou.

Tip číslo tri: Použite noviny či hladkú stranu hubky.

Tip číslo štyri: Príčinou často zaneseného skla môže byť príliš nízka teplota v spaľovacej komory a neefektívne využitie ventilov. Úplnym základom je ale používať iba dobre vysušené drevo, ktoré je treba položiť ďalej od krbového skla.

3. Čistý komín bez sadzí

Čistý komín je základ pre bezpečné kúrenie. Myslia na to i zákony, podľa ktorých je čistenie komína minimálne jeden krát za rok nutnosť. Pokiaľ si zavoláte kominára, ste bez práce, nič menej čistiť si ho môžete svojpomocne a pravidelnejšie. Napríklad PE-PO Kominíček vám uľahčí prácu hlavne pred čistením komína, kedy je zásadné zbaviť sa sadzí. Stačí hodiť 1-2 vrecká chemického odstraňovača na rozžeravené kurivo, a potom nechať komín vychladnúť. Najlepšie ďalší deň potom je vhodné komín vyčistiť. Ďalšou možnosťou je použiť PE-PO čistiace poleno, ktoré položíte do krbu i s papierovým obalom a zapálite ho na oboch koncoch.

Čo povedať na záver? Pri čistení krbov po zime je dôležité nezabudnúť na žiadny s týchto krokov a použiť prípravky pre čistenie priamo určené, ktoré zlepšia hospodárnosť prevádzky, ale i naviac preventívne zabraňujú vzniku požiaru od vznietenia sadzí v prieduchoch. Nakoniec ide predsa o vaše zdravie, ktoré je s čistotou spojené.

Nenechajte si uniknúť nové články