Jak ušetriť pri kúrení

19.12.2018

Jak isto viete, teplo robí domov domovom. Zároveň ale práve teplo patrí medzi položky, ktoré najviac zaťažujú domáci rozpočet. Preto sa vyplatí zvážiť kroky, ktoré nám pomôžu pri kúrení ušetriť. Dnes vám prinášame niekoľko tipov ako pomerne ľahko kúriť tak, aby ste veterno nemali doma ale ani v peňaženke.


1. Nepúšťajte teplo von

Skontrolujte, či máte dobre utesnené všetky okná a dvere. Hlavne vchodové dvere do domu, na balkón, do pivnice a ďaľších chladných priestorov. Studený vzduch, ktorý okolo zle utesnených dverí a okenných rámov prúdi, býva často dôvodom, prečo vám uniká z domova teplo, ale aj peniaze.

U dverí pomôže výmena prahov za vyžšiu alebo upevnenejšiu tesniacu lištu. Do rámov okien môžete nalepiť penové alebo gumové tesnenie. Potom ale nezabudnite na pravidelné vetranie, abyste predošli vzniku plesní.

Jednoduchým a lacným riešením je položiť k prahu dverí alebo na parapetu zábranu, napríklad z molitanu alebo plyšu, cez ktorú sa dovnútra prievan nedostane.

 

2. Neprehánajte to s kúrením

Pamätajte, že so zvýšujucími stupňami rastie i percento nákladov. Ideálne teploty sú: v izbe 17-20 ℃, v obývačke a detskej izbe 21-22 ℃, v kuchyní kde sa často varí alebo pečie stačí 19 ℃ a na chodbe dokonca 16-18 ℃. Naopak v kúpeľni sa doporučuje udržiavať teplotu okolo 23 ℃. Keď odchádzate z domu, stlmte kúrenie na približne 17-18 ℃, pokiaľ odchádzate na dlhšiu dobu, tak kľudne ešte o niečo nižšie. Naopak ale nezabudnite, že občastné kúrenie je treba aj v miestostiach, ktoré príliž nevyužívate, aby sa v nich nedržala vľhkosť.

3. Vetrajte krátko, ale intenzívne

V zimnom období by sa malo vetrať krátko, ale intenzívne. Otvorte teda okno vždy dokorán, ale po krátkej dobe opäť zavrite, aby ste znovu nemuseli vykurovať celý dom.

 

4. Teplo si prispôsobte podľa potreby

Šikovným pomocníkom pre úsporu energie sú ventily na kúrenie s termostatickými hlavicami, ktoré vedia sami zavrieť radiátory, keď napríklad v byte pečiete alebo dlhšiu dobu svieti slnko. Ďaľšou pomôckou pre šetrenie sú termostaty s časovými spínačmi, ktoré umožňujú naprogramovať si požadovanú teplotu behom celého dňa.

 

5. Uvoľnite teplu cestu

Teplo z kamien a radiátorov sa musia dostať ďalej do miestnosti, nestavajte preto pred vykurovače nábytok, nezakrývajte ich závesmi a záclonami a ponechajte okolo nich voľné miesto.

Nenechajte si uniknúť nové články