Letná romantika s olejovou lampou

24.07.2018

Olejová lampa, petrolejová lampa či pochodeň dokáže navodiť dokonalú atmosféru letných nocí a to v pohodlí domova, na chalupe, grilovačke alebo pikniku. Ako sa správne starať o olejovú lampu, ako vybrať lampový olej a v čom je lepší než petrolej?

 

Aký olej použiť do olejovej alebo petrolejovej lampy?

Na rozdiel od petroleju sa z lampových olejov uvoľňuje menej oxidu uhličitého. Menej teda zatažuje naše prostredie a sú vhodnejšie aj pre vnútorné použitie (aj tak pozor, nech je miestnosť dobre odvetrávaná).

Na výber sú oleje číré, prírodné, vonné či farebné. Každý prinesie trocha iný úžitok a náladu.

  • Číry lampový olej sa hodí pre všetky typy olejových či petrolejových lámp a záhradných pochodní. Horí pri nízkych teplotách. Je vhodný na chaty, chalupy, záhradky, k bazénom. Vyskúšajte náš. PE-PO číry lampový olej, s jeho pomocou vytvoríte príjemnú atmosféru, kdekoľvek budete chcieť.
  • Prírodný lampový olej je vytvorený z obnoviteľných zdrojov. Výrobok je biologicky dobre odbúrateľný a nezaťažuje životné prostredie. Zanecháva minimálnu stopu oxidu uhličitého. Jeho použitie je oproti iným lampovým olejom bezpečnejšie. Horí aj pri nízkych teplotách a nečmudí. Skúste napríklad naše PE-PO prírodný lampový olej Citronela, ktorý vás prekvapí príjemnou vôňou citrónu a ako bonus vás zbaví otravných komárov.
  • Farebný lampový olej sa hodí do všetkých okrasných lámp, ktoré lahodia predovšetkým vášmu oku.

Ako sa starať o olejovú lampu?

1. Skontrolujte knot
Knot musí býť bavlnený a ohybný. Oschnutý starý knot nevzplanie a zle horí či nehorí vôbec. Ohorený okraj zastrihnite a po stranách odstrihnite rohy do lichobežníkového tvaru. U väčšiny lampových olejov sa doporučuje minimálna hrúbka knotu 3mm, aby správne vzbĺkol a teda dobre horel.

2. Skontrolujte čistotu lampy
Zanesená lampa môže zabraňovať prísunu vzduchu a tak negatívne ovplyvniť kvalitu horenia.

3. Naplňte lampu
Olej nalejte do nádobky až do hornej polovice. Ponorte do nej knot a nechajte ho nasiaknúť. Skontrolujte dátum spotreby oleja, prešlý môže mať iné vlastnosti.

4. Nastavte správnu dĺžku knotu
Knot nechajte vyčnievať tak, aby nebol plameň príliš vysoký ani príliš malý a aby nečmudil. Optimálna výška plameňa je 2 – 2,5 cm. Pokiaľ je plameň príliš veľký, knot trocha zasuňte. Pokiaľ je moc malý alebo nehorí vôbec, naopak ho povytiahnite.

Nenechajte si uniknúť nové články