Pálenie čarodejníc zábavne i bezpečne

26.04.2017

K poslednej aprílovej noci sa viaže prastarý ľudový zvyk pálenia čarodejníc, ktorým sa naši predkovia chránili pred zlými duchmi. Aj keď dnes už nemáme s čarodejnicami problém, ako to bolo v stredoveku, ľudia sa zvyku stále držia a radi sa schádzajú každý rok pri veľkých ohňoch, aby oslávili príchod jari. So zakladaním ohňov sa ale samozrejme spája riziko vzniku požiaru. A pretože si chceme pálenie čarodejníc užiť bez zbytočných komplikácií, prinášame vám tentokrát pár užitočných rád, s ktorými budú jarné oslavy zábavné i bezpečné.

Kde založiť oheň?

Základom je výber správneho miesta pre ohnisko. Vyhýbajte sa priestorom s vysokým porastom či suchým povrchom, ako sú lúky, strniská, lesy alebo suché lístie. Oheň zakladajte v dostatočnej vzdialenosti od budov a aspoň 50 metrov od lesných pozemkov. Zvážte tiež poveternostné podmienky. Na mieste vystavenom silnému vetru by mohlo dôjsť k nekontrolovateľnému rozšíreniu ohňa.

shutterstock_481554061

Ako správne pripraviť ohnisko?

Keď už máme vybrané miesto, kde pálenie čarodejníc vypukne, môžeme sa pustiť do prípravy ohniska. Najlepšie je vyhĺbiť zeminu a celé ohnisko obložiť kameňmi. Ak máte v pláne páliť celú vatru, odporúčame narezať polená a urobiť v nich drážky, aby pyramída lepšie držala a nerozpadla sa. Samotný táborák určite nezapaľujte pomocou horľavých tekutín, ako je benzín, lieh alebo nafta. Skúste napríklad naše tekuté podpaľovače PE-PO a môžete sa veselo pustiť do obľúbeného opekania špekáčikov.

shutterstock_625708070

Ak máte záľubu v pyrotechnike, dajte pozor, nech vám delobuch neskončí v otvorenom ohni. Samozrejme by mal oheň stále niekto strážiť, odísť od neho môžeme až po úplnom uhasení. Na uhasenie je najlepšie zaliať celé ohnisko vodou a prípadne ho zasypať zeminou alebo pieskom. Vedro s vodou je dobré mať vždy niekde poruke, ak by sa oheň náhodou vymkol kontrole. Vôbec najlepšie je ale predísť nebezpečenstvu tak, že sa dohodnete s miestnymi dobrovoľnými hasičmi, ktorí môžu dohliadať po celý čas na bezpečný priebeh osláv. Nie každému sa podarí takých dobrovoľníkov zohnať, preto majte na pamäti telefónne číslo 150, ktoré môžete v prípade požiaru vytočiť a privolať pomoc.

shutterstock_291054989

Nenechajte si uniknúť nové články