Plápolajúci oheň v krbe je nielen dokonalá romantika a pastva pre oči, ale aj skvelý variant, ako vo svojom príbytku vyčarovať príjemnú teplotu. Bez trochy práce to ale nejde. Za ten výsledok to ale skutočne stojí. Ako ste už určite pochopili, dnes bude reč o dreve, jeho sušení a správnom skladaní.
Sušenie je základ
Ako už sme si veľakrát povedali, dobre usušené drevo je jednou z najdôležitejších vecí. Ak totiž chcete kúriť ekologicky i ekonomicky, je dôležité používať drevo suché. V opačnom prípade sa dočkáte len veľkého množstva dymu, vlhkých sadzí v komíne a výsledná výhrevnosť miestnosti bude oveľa menšia.
Pri sušení dreva sa ale rozhodne nevyplatí byť netrpezliví. Ideálnym stavom je vlhkosť 10 – 20 %, ktorej sa dočkáte po jednom až dvoch rokoch.
Desatoro sušenia
Či si drevo spracovávate sami, alebo zakúpite už vhodne spracované, je pri jeho skladaní dobré dodržiavať určité základné pravidlá.
- Prvá vrstva by mala byť vo výške cca 20 cm.
- Celková výška by kvôli jednoduchej dostupnosti k drevu nemala presahovať 2,5 m.
- Nevoľte umiestnenie na celodennom priamom slnku, ktoré spôsobí popraskanie dreva.
- Každú ďalšiu vrstvu ukladajte na preklady (laty alebo hranoly).
- V letných mesiacoch nechajte drevo odkryté.
- Drevo po stranách nezakrývajte.
- Umiestnenie voľte na západnú či južnú stranu.
- Pri skladaní nechajte medzi polienkami drobné medzery na ľahšie prúdenie vzduchu.
- Drevo čas od času prerovnajte.
- Naštiepané drevo skladajte kôrou dolu.
Kam ukladať drevo?
Na schnutie a uskladňovanie dreva existujú 3 možnosti: kôlňa, kruhová homoľa, drevo zložené pri stene.
Kôlňa
Je miesto priamo určené na skladovanie palivového dreva. Tento priestor je vďaka suchému a uzatvorenému prostrediu a zastrešeniu ideálnym miestom, kde môže drevo doschnúť. Kôlňu si môžete postaviť svojpomocou, alebo sa obrátiť na firmu, ktorá vám kôlňu vyrobí a dodá. Pri uchovávaní dreva v kôlni je vhodné skladať drevo na palety a dodržiavať patričné rozstupy.
Kruhová homoľa
Ide o jednoduchý princíp skladania dreva do kruhových homolí, keď je stred homole prázdny. Tak zaistíte drevu stále prúdenie vzduchu a teda aj jeho nepretržité sušenie. Základ homole musí byť podložený a rovný. Drevo stále mení svoj tvar i objem a nerovnosti by tak mohli spôsobiť rozsypanie celej kopy. Dôležité je aj prekrytie homole strieškou, ktorá ochráni drevo pred dažďom.
Drevo zložené pri stene
Asi najobľúbenejšou, ale pritom najmenej efektívnou technikou, je skladanie dreva k stene. Drevo berie zo steny vlhkosť a schne tak pomalšie. Keď už ale takú formu zvolíte, určite dbajte rovnako ako pri kruhovej homoli na rovné podloženie a dôkladné prekrytie strieškou so sklonom, kadiaľ bude môcť dažďová voda odtekať.
TIP: Drevo neprikrývajte plachtou. Drevo pod plachtou nevetrá, zle schne a plesnivie.