Po domácky vypestovaná zelenina je to najlepšie, čo môžeme doma servírovať na stôl. Nie každý má ale miesto a čas na výstavbu skleníka. Preto sa tentokrát pozrieme na to, ako si na záhradke behom chvíľky postaviť parenisko. Stačí stĺcť dohromady pár dosiek, prikryť ich starými oknami a môžeme začať sadiť.
Parenisko je vlastne lacnejšia verzia skleníka, ktorá vám nezaberie veľa miesta a nie je tak náročná na údržbu. O to viac príde vhod pri nestálom jarnom počasí, ktoré by mohlo rastlinky poškodiť. A čo v parenisku pestovať? Ideálne zeleninu a bylinky menšieho vzrastu, ako sú šaláty, kaleráby, uhorky, reďkovky, petržlen a pre skorý zber aj rajčiny a papriky. Výborne poslúži tiež na rýchlenie zeleniny alebo predpestovanie sadeníc.
Čo budeme potrebovať:
- staré okná
- drevené dosky (ideálne borovicové)
- trámy (dva dlhé 80 cm a dva dlhé 60 cm)
- kladivo
- klince
- spojovacie pánty
- skrutkovač
- pílu
- štetce
- fermež
- impregnáciu na drevo
Postup:
Zo všetkého najskôr si vyhradíme pre parenisko miesto a rozvrhneme si veľkosť obdĺžnikovej konštrukcie tak, aby zodpovedala veľkosti okenných rámov. Vyberieme si miesto, kam sa cez deň dostane najviac slniečka, a vyhrabeme diery v zemi do hĺbky cca 30 cm pre stĺpiky.
Zo všetkých štyroch trámov si zrezaním na potrebnú dĺžku vytvoríme rohové stĺpiky. Bočné steny stlčieme z niekoľkých dosiek, ktoré si zrežeme na dĺžku a bočné zošikmenie tak, aby predná časť obdĺžnika bola nižšia než tá zadná a pribijeme k stĺpikom, ktoré potom zasadíme asi 30 cm pod zem. Vyššia stena by mala smerovať na sever a nižšia na juh, aby boli rastlinky vystavené slnečným lúčom. Než konštrukciu zasadíme na pripravené miesto, drevo by malo byť riadne ošetrené impregnáciou. Parenisko prikryjeme oknami, ktoré je dobré natrieť napríklad fermežou, drevo je tak chránené pred vlhkosťou. Na prikrytie sú ideálne aj záhradnícke fólie, s ktorými sa oproti oknám manipuluje ľahšie.
Údržba pareniska nie je nič náročné, zato by sa na ňu malo myslieť denne. Pri mrazoch alebo naopak v letných horúčavách je dobré parenisko prikryť jutovými vrecami, aby sa rastlinky nespálili. Tiež odporúčame zohnať vetrací kolík, ktorým prikrývku nadvihnete, aby mohlo parenisko riadne dýchať a nič vám nesplesnivelo.