Aj keď v zimných mesiacoch ekosystém spí a na záhrade si tak moc radovaniek neužijete, neznamená to, že musíte záhradkárstvo zavesiť na klinec. Naopak. Akonáhle skončia najväčšie mrazy, môžete sa na záhrade venovať činnostiam, na ktoré vám v hlavnej sezóne neostáva čas. Budete na ne mať dostatok času a nehrozí, že ich potom v letnom období, keď je na záhrade veľa práce, zanedbáte. O to viac radosti vám potom záhrada prinesie. Okrem toho, že v zimných mesiacoch môžete zháňať semienka alebo zhromažďovať organickú hmotu na hnojenie, sú tu činnosti, na ktoré sme sa pozreli zblízka.
Zimné zastrihávanie ovocných stromov
Ovocné stromy, ktoré vám prinesú radosť v lete, je ideálne rezať vo februári alebo v marci, keď už opadli najväčšie mrazy. Silné mrazy niesú pre rezanie ovocných stromov priaznivé, hlavne u mladých stromkov by mohlo príjsť k ich poškodeniu. Na samotné rezanie neexistuje presný návod, každý strom sa totiž chová inak. Ničmenej jednou z hlavných zásad správneho rezania, je rez naprieč výrastkom. Strom by ste mali rezať mierne šikmo nad výhonom. Dôležité je aj správne náradie, napríklad pila alebo ručné nožnice, ktoré by mali byť vždy čo najostrejšie. Pri rezaní sa snažte udržať rozumný pomer medzi vzrastom stromu, hlavnými vetvami, ktoré je treba smerovať do vodorovnej polohy, a plodným obrastom. K ošetrovaniu ovocných stromov by vám vo výbave nemal chýbať štepársky vosk, ktorý urychluje hojenie rán a vďaka nemu sa rezy ľahko zacelia.
Údržba náradia
Zima je ideálnym obdobím na generálnu údržbu a v hlavnej sezóne tento prezieravý krok isto oceníte. Kovové části záhradného náradia natrite olejom, nabrúste rýľe, motiky a všetko ostatné, čo na brúsenie potrebuje. Keď už budete v procese, opravte rozbité náradie alebo ho nahraďte novým. V hlavnej sezóne, keď je na záhrade práca ako na kostole, sa istotne nechcete zaoberať rozbitým kolečkom alebo splesnivelým klinčekom.
Kŕmenia vtákov
Vtáci sú skvelí pomocníci na záhrade, pretože vás prírodnou cestou zbavujú hmyzu a ostatních škodcov, ktorí môžu ľahko vašu starostlivú prácu znehodnotiť. Preto sa vyplatí si ich na záhradu behom zimných mesiacov prilákať a následne udržať. V zime, keď je v prírode pre vtáctvo nedostatok potravy má ich prikrmovanie veľký význam. Vyrobte si krmítko, ktoré naplníte lojom a semienkami, napríklad slnečnicovými, konopím alebo makom. Ideálne je zaliať semienka do kvalitného tuku. Pre spestrenie môžete pridať aj ovsené vločky alebo kúsky surového mäsa, vtáky to istotne ocenia a vy môžete celú scénu sledovať z pohodlia domova za oknom.