Škola ohňa

24.03.2016

Oheň odpradávna patrí medzi štyri živly, ktoré tvoria základné zložky sveta. V minulosti pomáhal chrániť človeka pred šelmami, pri vykonávaní najrôznejších obradov, vysielaní dymových signálov, príprave potravy či pri vypaľovaní porastov.

Medzi primitívne metódy zakladania ohňa, ktorých základom je mechanické získavanie potrebného tepla, patrilo napr. trenie dreva, vŕtanie alebo využitie kresadla. Tieto techniky sú používané na niektorých miestach dodnes. Technika sa s postupom času samozrejme zdokonaľovala. Na scénu prišli zápalky a zapaľovače, ktoré vyčarujú oheň v okamihu.

V súčasnosti je už oheň neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Pomáha nám pri spracovaní rôznych materiálov, ako je pohon parných strojov, v kachliach a krboch nás chráni pred chladom, v lampách, sviečkach alebo fakliach osvieti tmavé priestory, pri grile a táboráku poslúži ako skvelý kuchár.

Nielen v prípade ohňa došlo k veľkým posunom. Zakladanie ohňa pomocou triesok a starých novín funguje i naďalej, ale prečo si nepomôcť najnovšími pomocníkmi, s ktorými je zakladanie ohňa hračka. Samotné pevné podpaľovače PE-PO s viac než päťdesiatročnou tradíciou ponúkajú širokú škálu produktov, pre najrôznejšie druhy ohňa. S ich pomocou si tak môžete užiť letné grilovanie, zimnú romantiku pri krbe, zapáliť fakle a pochodne, ale aj vyčistiť krb a ďalšie miesta, kde vám oheň slúži.

Len nech horí (podpaľovanie)

V prípade podpaľovania si môžete vyberať z pevných, gélových, drevených a tekutých podpaľovačov, či podpaľovačov z drevitej vlny. Každý má svoje výhody a záleží len na vás, ktorý si zvolíte.

Pevný podpaľovač vám poslúži na zapálenie uhlia, dreva, dreveného uhlia alebo brikiet. Poradí si dokonca aj s mokrým drevom.

Tekutý podpaľovač vo forme oddeliteľných kúskov, vreciek a balených kociek, je určený pre drevené uhlie a brikety, ktoré jednoducho polejete podpaľovačom a všetko je zapálené za sekundu.

Podpaľovač z drevitej vlny, ktorý obsahuje len drevo a parafín a po zapálení horí 7 – 10 minút bez zápachu a dymu, naopak využijete do grilov, krbov, kachlí, kotlov a pri otvorených ohňoch.

Gélový podpaľovač môžete použiť napríklad pri príprave fondue. Vďaka svojej konzistencii nesteká z miesta podpálenia a zaručuje tak ľahšie a bezpečnejšie podpaľovanie.

Drevený podpaľovač z lisovaných drevených pilín a parafínu v tvare oddeliteľných častí si hravo poradí s podpálením v okamihu.

griluji-duo

Nech sa blýska (čistenie)

Dôležité je dbať aj na pravidelnú údržbu, ktorou zaistíte nielen pekný pohľad na krb, gril či kachle. V mnohých prípadoch poslúži aj ako skvelá prevencia proti požiaru. Aj tu máte na výber hneď z niekoľkých variantov.

Drana krb s príjemnou vôňou citrónov je skvelým pomocníkom na čistenie a odmastenie krbových skiel, rúry, krbov a kachlí, grilov a zariadení na pečenie a opekanie. Šetrne odstráni pripálené zvyšky, mastnotu, usadeniny dymu a sadzí, prach a ďalšie nečistoty.

Kominíček vám pomôže pri chemickom odstraňovaní sadzí z komína a dymovodu a zlepšuje hospodárnosť prevádzky kachlí a kotlov. Slúži aj ako prevencia proti vzniku požiarov, ktoré sú spôsobené vznietením sadzí v dymovode.

Drana Gril, ako už sám názov napovedá, čistí a odmasťuje grily a príslušenstvo na grilovanie. Navyše sa dobre postará aj o kachle a krby. Zlikviduje aj mastnotu, pripálené zvyšky, usadeniny dymu, prach a ďalšie nečistoty.


cistim-duo1

Nech je svetlo (osvetlenie)

Výrobky PE-PO využijete aj v situáciách, keď potrebujete vytvoriť prírodné osvetlenie a pod. Lampový olej (číry, farebný) môže poslúžiť ako príjemná dekorácia pri vonkajšom posedení. Výhodou je aj horenie pri nízkych teplotách a minimálna stopa oxidu uhličitého.

svitim-duo

Nech sa smaží (grilovanie)

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na PE-PO podpaľovače na grilovanie, ktoré je považované za jednu z najpríjemnejších foriem stretávania sa s priateľmi počas teplých letných večerov. Aj tu existuje niekoľko možností, ako sa postarať o oheň. Rovnako ako v prípade podpaľovania môžete voliť PE-PO pevný, tekutý, gélový i drevený podpaľovač či podpaľovač z drevitej vlny.

Za pozornosť stojí určite aj drevené uhlie a brikety na grilovanie, vhodné pre všetky typy grilov. Spojiť ich môžete aj s tvrdým drevom, ktorým zaistíte dlhšie a stabilnejšie horenie.

grilovaci-brikety1

Nech už potrebujete oheň na akúkoľvek príležitosť, PE-PO podpaľovače sú výbornou voľbou, ktorá vás nikdy nesklame.

Nenechajte si uniknúť nové články