V teple a bez obáv

05.10.2016

S klesajúcou vonkajšou teplotou sa zvyšuje naša potreba po teplom príbytku, kam sa môžeme uchýliť. Ako si ale doma zaistiť teplo a pritom nezruinovať našu peňaženku? To si dnes povieme.

Základom je dobrá regulácia, vďaka ktorej môžete ušetriť na nákladoch za energiu nemalú čiastku. Preto je dobré ovládať základné znalosti, ktoré vám k takému výsledku dopomôžu, ako je napr. neprekurovať zbytočne miestnosti, vetrať a, ak je to možné, regulovať teplotu podľa vašej aktuálnej prítomnosti v miestnosti.

Termostatická hlavica

Od roku 2007 musia byť všetky radiátory vybavené termoregulačnými ventilmi a termostatickými hlavicami. Tie sú súčasťou tak diaľkovo vykurovaných, ako aj plynových radiátorov a fungujú na jednoduchom princípe. Zatvárajú a otvárajú prívod teplej vody do radiátora a vy si pomocou číselníka 0 – 5 môžete sami určiť teplotu, akú chcete mať v miestnosti. V prípade diaľkového kúrenia navyše máte jednu výhodu. V týchto radiátoroch počas noci prúdi chladnejšia voda, preto sa nemusíte každý večer trápiť s prenastavovaním a znižovaním teploty.

shutterstock_223098508

Časový termostat

Technika nás posúva ďalej a ďalej a je tomu tak aj pri vykurovaní. Moderné priestorové a časové termostaty majú mnoho vychytávok, ktoré vám uľahčia prácu. S ich pomocou si ľahko nastavíte teplotu podľa vami zvoleného času a o nič viac sa už starať nemusíte. Nastavená teplota pre denný a nočný režim je potom samozrejmosťou.

Ideálna teplota

Tráviť čas doma len v krátkych nohaviciach a tričku je síce príjemné, ale ak si nechcete spôsobiť zdravotné problémy, nechajte si tento slušivý outfit na letné mesiace. Zbytočným prekurovaním sa navyše zvýšia aj vaše výdaje. S každým °C totiž rastie spotreba až o 6 %. Preto si dobre rozmyslite, akú teplotu doma budete mať. Podľa odborníkov je ideálna teplota napr. v obývacej izbe cca 20 °C. V spálni sa naopak odporúča teplotu stiahnuť. Doprajete si tak kvalitný a zdravý spánok.

Odporúčané teploty:

  • Obývacia izba: 20 – 21 °C
  • Spálňa: 16 – 18 °C
  • Kuchyňa: 16 – 18 °C
  • Kúpeľňa: 23 – 25 °C
  • Chodba: 12 – 14 °C

shutterstock_101540053

Nekúrte zbytočne

Ak nie ste na materskej dovolenke alebo v dôchodku a prevažnú väčšinu dňa trávite v práci, je zbytočné byt vykurovať. Preto pred svojím odchodom stiahnite teplotu pokojne na 16 °C. Pri príchode potom len jednoducho zvýšte teplotu. Verte, že pri vyúčtovaní vaša peňaženka zaplesá radosťou.

TIP: Ak máte radiátor umiestnený pod oknom a vetráte dlhší čas, radiátor vypnite alebo stlmte na minimum. V opačnom prípade bude radiátor zbytočne zvyšovať svoj výkon.

Nenechajte si uniknúť nové články