V zdravom tele zdravý duch

03.01.2017

Vyprážané, kalorické jedlá, mnoho vianočného pečiva a v neposlednom rade alkohol. Ako to už tak býva, sviatky si každý z nás vychutnáva plnými dúškami. Viac ako týždeň dávame nášmu organizmu poriadne zabrať. Vianoce a Nový rok sú ale za nami a tak je na čase dopriať nášmu telu poriadny detox. Nebojte sa, nie je dôvod desiť sa. Stačí dodržiavať pár základných pravidiel a verte, že sami čoskoro pocítite zmenu, za ktorú vám vaše telo rado poďakuje.

 1. Jedzte, ale s mierou
  Detox rozhodne neznamená pôst ani hladovku. Tými si akurát spomalíte metabolizmus a oberiete sa o dôležité živiny, ktoré vaše telo vyžaduje. Preto jedzte 5x denne a dôkladne vyberajte, čo si naložíte na tanier.
 2. Dbajte na to, čo jete
  Nielen v rámci detoxu ale celoročne je dobré obmedziť cukry a znížiť príjem bielej múky, mliečnych výrobkov, údenín, soli a živočíšnych tukov a úplne vypustiť nebezpečné „éčka“. Naopak sa naučte jesť dusenú zeleninu, zeleninové polievky, ryby, strukoviny, orechy a hnedú ryžu.
 3. Zaraďte do svojho jedálneho lístka ovocie a zeleninu
  Vlažná voda s citrónom hneď ráno dokonale naštartuje metabolizmus a navyše zbaví telo škodlivých látok. Jablká či jablkový mušt obsahujú vitamín E, ktorý svedčí vašej pleti a mrkvová šťava je zase plná vitamínov, antioxidantov a minerálov. Rovnako tak privítajte vo svojom jedálnom lístku červenú repu, zázvor, karfiol a špenát.
  shutterstock_130707287
 4. Verte antioxidantom
  Antioxidanty udržujú váš imunitný systém v kondícii a spomaľujú starnutie. Patria medzi ne jahody, čučoriedky, kivi, slivky, kel, kapusta, cesnak a citrusy. Pri bylinkách sa potom môžete zamerať na mätu, šalviu, tymian a rozmarín.
 5. Doprajte si čerstvý vzduch
  Ak môžete, choďte po práci na krátku prechádzku, alebo ešte lepšie, choďte do práce aj z práce peši (alebo aspoň časť cesty). Skvelou formou relaxu je aj šport, a to v akejkoľvek podobe. Vyberte si ten, ktorý vám bude vyhovovať najviac a doprajte si ho aspoň 2x týždenne. Spálite prebytočné tuky, predídete chorobám, spevníte postavu, prečistíte si hlavu a budete sa cítiť lepšie.
 6. Pustite bylinky do svojho života
  Už naše babičky poznali moc bylinkových čajov, ktoré sú na detoxikáciu úplne ideálne. Vyskúšať môžete žihľavu, lipu alebo harmanček. Výber je skutočne široký a chute nezmerné, takže vyberajte, skúšajte a uvidíte, že bylinkovým čajom prídete čoskoro na chuť.
  shutterstock_362623601
 7. Dodržujte pitný režim
  Škodlivé látky môžete z tela aj odplaviť. Ako? Dodržiavaním pitného režimu. Snažte sa denne vypiť aspoň 2 litre tekutín v podobe neperlivej vody. Vyhnite sa sladeným nápojom a káve.
 8. Obmedzte alkohol
  Pohár vína alebo malé pivo si môžete čas od času dopriať, vyhnite sa ale nadmernej konzumácii, ktorá preťažuje pečeň. Aj fajčiari by sa mali vzdať svojho zlozvyku.
 9. Dostaňte to zo seba
  Škodlivé látky môžete dostať z tela nielen močom, ale aj potom. Tu sa ponúka šport alebo sauna. Ďalšou možnosťou je kvalitný peeling celého tela pomocou sprchového gélu alebo kefy.
  shutterstock_308972822
 10. Relaxujte
  Najlepšou regeneráciou organizmu je kvalitný spánok, ktorý zmierňuje stres, zlepšuje pamäť a predlžuje život. Ani tu sa ale nemá nič preháňať. Pre dospelého človeka je ideálna dĺžka spánku 7 – 8 hodín.

Nenechajte si uniknúť nové články