Vieme si to poskladať

24.09.2018

Zatiaľčo my si ešte užívame horúcich dní, podľa kalendára sa už leto pomaly chýli ku koncu. A pretože počasie je nevyspitateľné, je možné, že jeseň zaklope na dvere skôr akoby sme čakali. A kým sa nenazdáme, začne vykurovacia sezóna. Hrejivý oheň je symbolom domácej pohody už roky. Preto sme si pre Vás pripravili pár rád, ktoré sa vám budú hodiť, pokiaľ sa rozhodnete kúriť drevom. Je to síce o niečo pracnejšie, ale z hľadiska životného prostredia výhodnejšie, jednak preto, že drevo získavame z obnoviteľných zdrojov, ale i preto, že pri jeho spaľovaní uniká do ovzdušia menej škodlivých látok ako z ostatných palív.


Kde zohnať drevo?

Pokiaľ ste sa rozhodli, že budete kúriť drevom, je treba myslieť nato, že si ho musíte zaobstarať včas a nejakú dobu skladovať, aby stihlo pred vykurovacou sezónou dostatočne vyschnúť. Čerstvé vyťažené drevo z lesa totiž prirodzene obsahuje zhruba 50% vlhkosti a nehodí sa k okamžitému vykurovaniu. Spalovanie takto vlhkého dreva potom spôsobuje nadmerné spalovanie a produkciu dechtu a dochádza k zanášaniu komína. Drevo je potom aj málo výhrevné, nakoľko energia, ktorú chceme venovať kúreniu, sa spotrebuje na premenu vody v dreve na paru. Aby teda drevo dobre horelo, je zapotrebné, aby bolo dobre vysušené. Pokiaľ budete mať napríklad najbežnejšie smrekové drevo, pre dosiahnutia ideálneho stavu vlhkosti je potreba ho skladovať aspoň rok. Tento rok by ste mali kúriť drevom, ktoré ste si pripravili minulý rok.

Či je drevo dostatočne vysušené, poznáte vďaka jednoduchému triku. Uzatvorte jedno polienko do igelitového sášku. Pokiaľ na druhý deň vo vnútri bude orosený, drevo je na vykurovanie príliš mokré a potrebuje ešte čas.

Drevo je možné si zaobstarať priamo v lese, veľa vlastníkov umožnuje za dobrý poplatok si v lese drevo narezať a svojpomocne odviezť. Ďalšiou možnosťou je kúoiť už narezané drevo od vlastníkov lesov alebo drevospracujúcich firiem. U osvedčených dodávateľov je možnosť zakúpiť aj vysušené drevo, vhodné k okamžitému použitiu. Obecne sa ale vyplatí mať rezervu suchého dreva, ideálne mať pripravené drevo na dve vykurovacie sezóny.

Vhodné skladovanie = efektívne vykurovanie

Pre skladovanie dreva je najvhodnejšie otvorené miesto, napríklad vonkajší prístrešok, kam sa dostáva vzduch, ktorý drevo k svojmu vysychaniu potrebuje. Dobré je, keď na miesto, kde budete drevo skladovať, bude aspoň pár hodín denne svietiť slnkoNevhodné sú uzavreté, nevetrané alebo vlhké priestory, ako sú pivnice alebo garáže. Drevo sa tu nevysuší, naopak je možné, že sa vlhkosť začne šíriť do miestnosti.

Drevo by ste ideálne mali skladovať v už narezaných polenách, pretože sa potom vysuší rýchlejšie,než v surovom stave.

Nikdy drevo neprikrývajte igelitom, ten sa totiž veľmi ľahko zaparí, a príde ku kondenzácii a vlhkosť sa dostáva späť do polien.

Nenechajte si uniknúť nové články