Vytvorte si záhradku na balkóne

14.03.2017

Nemáte dom so záhradou, ale napriek tomu túžite po vlastnej úrode? Nemusíte vešať hlavu. Na pestovanie zeleniny a byliniek si bohato vystačíte aj s balkónom. Záhradkárčenie má navyše na mnoho ľudí blahodarné účinky. Nielenže sa manuálnou prácou dokonale odreagujete, ale navyše si vypestujete aj 100 % bio zeleninu. S prípravou môžete začať už teraz. Stačí pár krokov a zanedlho sa môžete tešiť zo svojej prvej úrody.

Čo budete potrebovať?

  • Dobrý plán rozmiestnenia kvetináčov
  • Kvetináče
  • Sadenice a semienka
  • Substrát
  • Hnojivo
  • Chuť začať

Miesto rozhoduje

V prvom rade je dôležité venovať pozornosť balkónu. Pár dní ho sledujte, aby ste si vytipovali tienisté miesta, miesta, kam svieti slniečko, kam prší a ktoré sú naopak kryté. Podľa toho si následne po konzultácii so záhradníkom môžete presne naplánovať zeleninu a bylinky, ktoré si zasadíte. Každej totiž svedčí niečo iné.

Nádoby

Potom, keď budete mať vybrané sadeničky, dôkladne si zmerajte svoj balkón ešte pred nákupom samotných kvetináčov. Využiť môžete aj niektoré nádoby z vašej domácnosti ako obaly od jogurtov, hrnce či kýbliky. Vhodné sú plastové nádoby, kvôli ich ľahkej manipulácii a jednoduchšiemu zazimovaniu.

Nebojte sa na pestovanie využiť všetky priestory a vypomôcť si aj schodíkmi, policami, stoličkami. Vďaka stupňovaniu získate ešte viac priestoru.

Semienka a sadeničky

Sadeničky si môžete kúpiť rovno v záhradníctve alebo na farmárskych trhoch. Ak sa rozhodnete vypestovať si sadeničky sami za oknom, vždy vysievajte semienka podľa návodu na vrecku. S predpestovaním môžete začať už teraz. Dôležité je dôkladne zalievať. Semienka majú radi vlhko a teplo. Pri klíčení totiž nesmie substrát vyschnúť.  Dobré je na začiatku dodávať vlahu pomocou rosenia a nie prúdom vody.

bylinky5

Substrát

Substrát nakupujte vždy vo väčšom množstve. Časom sa znehodnocuje, preto je dobré mať ho v zálohe a doplňovať a obmieňať. Doplniť ho môžete o piesok, ktorý sa postará o jeho odľahčenie. Kompost ho zase obohatí o živiny.

Výsadba

Kvetináče či iné nádoby by v sebe mali mať otvor, ktorým odtečie prebytočná voda. Na tento otvor položte kamienok a zasypte vrstvou drenáže, potom pridajte substrát. Na presadzovanie voľte radšej večerné hodiny, rastlinku zalejte a nechajte aspoň deň mimo priame slnečné žiarenie. Nezabudnite ani na následné hnojenie. V kvetináči neprebieha prirodzený životný cyklus, preto je dobré mu aspoň raz za 14 dní trocha pomôcť prihnojením.

Zalievanie

Na zalievanie je najvhodnejšia dažďová voda. Ak ju ale nemáte, nevadí. Môžete ju nahradiť bežnou vodou z vodovodu, ktorú necháte minimálne jeden deň odstáť.

Čo môžete na balkóne pestovať?

Vrhnúť sa môžete na pestovanie uhoriek, rajčín, čili papričiek, petržlenu, jarnej cibuľky, pažítky, reďkoviek. Pri bylinkách zase na bazalku, mätu, šalviu, medovku či levanduľu. Dôležité je venovať pozornosť ich umiestneniu.

Veríme, že sa do svojho záhradkárčenia pustíte s rovnakým nadšením ako my, prvá úroda na seba nenechá dlho čakať.

bylinky4

Nenechajte si uniknúť nové články