Zima búcha na dvere…

30.09.2019

…tak na ňu buďme pripravení. Aj keď do skutočného začiatku zimy ostáva ešte pár týždňov, so zazimovaním našich chát a chalúp by sme nemali otáľať. Pripravili sme preto niekoľko rád a tipov, ako sa na zimu prichystať.


Handra do ruky a šup do práce

Všetky tie letné oslavy a grilovačky na vašom grile určite zanechali stopu. Sadze, zaschnuté zvyšky jedál a podobne by určite s grilom zimu tráviť nemali. A napokon, nejde len o dobrý pocit z čistého grilu. Určite potom na jar sami sebe poďakujete. Gril ale nestačí len poriadne vypáliť. Je potrebné ho dôkladne očistiť vodou a nechať vyschnúť. Čisteniu by sa nemal vyhnúť ani rošt. Ten by ste mali čistiť pravidelne, no zazimovanie je najdôležitejšie. Na zapečenú nečistotu je najlepšie vziať si osvedčenú kefu, ktorá je navrhnutá špeciálne na údržbu grilových roštov. 

Na zimu prikryť

Aj keď má váš gril určite svoje špeciálne miesto, kam sa na zimu uchyľuje, aj to je dobré na zimu pripraviť. Okrem voľného priestoru by sa na gril nemalo prehnane prášiť. Preto odporúčame gril po umytí a uschnutí prikryť nepriedušnou plachtou. 

Rôzne grily, rôzne prístupy

Kotlový gril, ktorý poznáme tiež pod názvom “gril na drevené uhlie”, má tú nešťastnú schopnosť na dne veľmi rýchlo zhromažďovať popol (aké to prekvapenie!). Preto je dôležité dbať na to, aby sa takýto gril čistil do 24 hodín po grilovaní. Všadeprítomný popol totiž veľmi rýchlo plesnivie a preto je dôležité s čistením neotáľať. Pokiaľ na to ale naozaj chcete ísť “od lesa”, tak sa vám bude určite hodiť náš PE-PO sprej na čistenie grilov. 

Zabezpečenie domu

Pokiaľ sa cez zimu na chatu nechystáte, je dôležité podniknúť niekoľko krokov, aby ste sa na jar mohli v pokoji vrátiť. Ak máte okenice, poriadne ich zatvorte. Môže sa totiž stať, že pootvorené okno či okenice umožnia nečakanej návšteve o niečo jednoduchší vstup, ako by ste si sami priali. Pokiaľ bojujete s hlodavcami, nezabudnite nastražiť pasce a miesta, v ktorých si hlodavce obzvlášť hovejú (naskladané matrace či periny) eliminovať. 

Nenechajte si uniknúť nové články